Francuska u četvrtfinalu, nigerijski vratar i branič počastili Tricolore u završnici!

nogometni.net 30. lipnja 2014 0

Nakon Brazila, Kolumbije, Nizozemske i Kostarike, plasman u četvrtfinale izborila je i Francuska nakon što je u osmini finala u Brasiliji pobijedila Nigeriju 2-0

Veliki favorit bila je Francuska protiv Nigerije, ali afrički su prvaci pružili odličan otpor i poprilično namučili svog suparnika u Braziliji. Dugo su se Benzema i društvo mučili i tražili puteve do nigerijske mreže, a onda je sve riješio Paul Pogba koji je kaznio jednu od rijetkih loših reakcija nigerijskog vratara. Priču je zaključio Yobo autogolom u 90. minuti.

Francuski izbornik Didier Deschamps nije mogao računati na ozlijeđenog Sakha kojeg je na stoperu zamijenio Koscielny. U vezu se nakon odrađenih kartona vratio Cabaye, a Pogba je dobio prednost u odnosu na Sissoka. Giroud je zaigrao na poziciji isturenog napadača kojem su pomagali Valbuena desno i Benzema lijevo. Nigerijci su pak istrčali u najavljenom sastavu, s kapetanom Yobom na stoperskoj poziciji i Mosesom na polušpici.

Prvu obećavajuću situaciju imala je Francuska u 15. minuti, Giroud je tukao s ruba kaznenog prostora, ali je lopta otišla daleko od gola. Uzvratio je Emenike dvije minute kasnije, nakon kratko izvedenog slobodnog udarca tukao je iznad grede.

Tricolori se nisu uspjeli nametnuti u samom početku, Super orlovi su dobro parirali i uspostavili terensku ravnotežu, a u par navrata pokušali su ugroziti Llorisa. U 19. minuti francuski su navijači protrnuli, Emenike je zatresao mrežu nakon ubačaja Muse, ali šok je kratko trajao jer se nigerijski napadač ipak nalazio u zaleđu.

Premda da je u igri bio visok ulog, igralo se prilično otvoreno i napadački. Ni jedni ni drugi nisu previše kalkulirali, već su nakon osvajanja lopte odmah kretali prema suparničkim vratima. Najbolju priliku u prvom poluvremenu Tricolori su stvorili u 22. minuti, Pogba je odigrao dupli pas s Valbuenom i potom tukao iz voleja s 11 metara, ali je nigerijski vratar Enyeama bio dobro postavljen te je pravodobnom reakcijom sačuvao mrežu.

Odemwingie je u 30. minuti bio u opasnom naletu prema francuskim vratima, no na vrijeme ga je blokirao Varane. U 33. minuti Debuchy šalje loptu pokraj vratiju, a desni bočni Francuza našao se u još boljoj situaciji u 40. minuti kad je nakon akcije Matuidija i Valbuene tukao pored lijeve vratnice. Prvi dio zaključio je Emenike koji je u 44. minuti snažno opalio s desnog ruba šesnaesterca, ali se Lloris nije dao iznenaditi, a odbijenu je loptu Moses dirao rukom pa se na odmor otišlo netakutih mreža.

Zadovoljniji su takvim raspletom mogli biti Nigerijci, koji su uspjeli otupiti oštricu francuskog napada. Giroud je sve što je mogao napravio krivo, Benzemu se skoro uopće nije vidjelo, a raspoložen je bio samo Valbuena kojeg suigrači nisu pratili. Problema je bilo i na lijevoj strani francuske defenzive gdje je Ambrose imao puno prostora kojeg nije zatvarao Benzema. Super orlovi nisu bili samo statisti, već i ravnopravan suparnik favoriziranim Tricolorima. Zaigrali su hrabro, znajući da nemaju što izgubiti, a da s druge strane mogu jako puno dobiti ako prvi put u povijesti prođu u četvrtfinale.

Matuidi je nakon 10 minuta igre u nastavku zaradio prvi žuti karton na utakmici, nagazio je Onazija koji je na nosilima napustio teren, a zamijenio ga je Gabriel. Emenike je nastavio prijetiti Llorisu, u 60. minuti još jednom je tukao iz daljine, ovaj put nije bio precizan.

Nigerija je bila bolja i u prvih 15 minuta nastavka, a Deschamps je vidio da nešto mora promijeniti pa je umjesto neprimjetnoga Girouda ušao Griezmann.

Opasan je udarac s ruba kaznenog prostora u 64. minuti uputio Odemwingie, Lloris je uz dosta napora zaustavio taj pokušaj. Veliku priliku za vodstvo imao je u 69. minuti Benzema nakon kombinacije s Griezmannom, izbio je sam pred Enyeamu i uspio gurnuti loptu prema golu, ali ju je ispred crte uspio izbiti Moses.

Francuzi su stisnuli u završnici, u 77. minuti loptu je nakon udarca Benzeme Mikel odbio do Cabayea koji je s dvadesetak metara uzdrmao gredu. Potom je u 79. Valbuena ubacio iz slobodnog udarca, Benzema je tukao glavom, a Enyeama je odlično reagirao i izbio u korner.

Iz kuta je ubacio Valbuena, Enyeama je istrčao na šest metara i napravio kardinalnu pogrešku, odbio je loptu samo do Paula Pogbe kojem nije bilo teško glavom pogoditi mrežu da francusko vodstvo.

U 84. je Griezmann izbio sam pred Enyeamu, koji je pokazao da je ipak vještiji u situacijama jedan na jedan nego kod ubačaja u kazneni prostor.

Nigerija se pred sam kraj potpuno otvorila i krenula po izjednačenje, a Francuzi su to iskoristili i drugim golom u zadnjoj minuti izborili mundialsko četvrtfinale.

Valbuena je ubacio s desne strane, na nju su krenuli Griezmann i Yobo, a na kraju se lopta od nesretnog nigerijskog braniča odbila u mrežu.