Barçin napadački trolist riješio derbi, Mandžo zabio iz penala

nogometni.net 12. siječnja 2015 0

Trolist Messi – Neymar – Suárez je pogađao, a Mario Mandžukić zabio iz penala za tračak nade Atlética, no Barcelona je pobijedila 3-1 u derbiju 18. kola Primere…

Lionel Messi skrivio je prvi penal u karijeri, Mario Mandžukić zabio, no Barcelona je odnijela sva tri boda iz derbija protiv Atlética. Rastrčana napadačka linija Messi – Neymar – Luis Suárez zabijala je u jednoj od najkvalitetnijih napadačkih predstava sezone “blaugrane”, posebice u prvom poluvremenu. Završilo je 3-1.

Kao da su sve peripetije oko odnosa trenera Luisa Enriquea i Messija dale dodatnu energiju domaćinu, Barça je od prve minute derbija krenula uraganski. Neymar je bio najagilniji; prvo je proigrao Messija koji je u devetoj minuti pucao pokraj gola, a tri minute poslije uloge su se zamijenile, a lopta ovaj put završila u mreži. Messi je u jednom od brojnih prodora po desnoj strani šesnaesterca dao usporednu loptu s gol-linijom za Suáreza koju je Urugvajac promašio, ali nije Neymar i u praznu mrežu zabio za 1-0. Nedugo potom Neymaru je Giménez nehotice raskrvario gležanj u trenutku šuta, no vratio se Brazilac nakon pružanja pomoći. I ne samo to, u 23. minuti dobio je kao na pladanj Suárezovu loptu s desne strane, ali glavom je promašio okvir.

Nakon kraćeg smirivanja Barçine dominacije Mario Mandžukić dobio je žuti karton zbog udaranja laktom Sergija Busquetsa, a u 35. minuti, dvije minute poslije, Luis Suárez zabio je drugi prvenstveni gol nakon prve kontroverzne odluke suca Alberta Undiana Mallenca. Lionel Messi, naime, primio je rukom loptu na sredini terena, potom se sjurio prema šesnaestercu i proigrao Urugvajca koji se fino snašao pred Moyom i udvostručio domaće vodstvo.

Bili su to trenuci apsolutne dominacije “blaugrane”, no nakon povratka iz svlačionice Atlético je izašao odlučniji i bolji, a nakon nove greške glavnog suca vratio se u utakmicu. U 56. minuti Messi je malo okrznuo po nozi Gámeza u šesnaestercu, a igrač Atlética potom pao kao pokošen. Sudac je pokazao na penal kojega je mirno izveo Mandžukić i zabio sedmi gol u prvenstvu.

Već u sljedećem napadu penal je tražila i domaća publika jer je Giménez u skoku udario Ivana Rakitića, no sudac ovaj put nije ništa dosudio. Diego Simeone nedugo potom uveo je Fernanda Torresa i zaigrao s tri napadača, a Barcelonin krvnik (sedam golova joj je zabio) našao se u dvije izgledne šanse, ali oba puta nije uspio matirati Brava.

Tenzije su u samoj završnici porasle pa je na terenu bilo puno naguravanja, no nakon novog gola Lionela Messija sve je bilo riješeno. Tri minute prije kraja Argentinac je prvo primio dugačku loptu s lijevog boka te proigrao Rakitića koji mu je vratio loptu, a Leo ju je provukao u mrežu za konačnih 3-1. Odmah potom Rakitić je izašao iz igre uz ovacije Camp Noua, a Mandžukić je proveo na terenu svih 90 minuta.

Barcelona je ovom pobjedom došla na bod zaostatka od vodećeg Reala, ali uz utakmicu više, a Atlético je sada treći s četiri boda manje od Reala i tri od Barçe.