Portugal bolji od Srbije: Irska je kod kuće izvukla remi u 91.

nogometni.net 30. ožujka 2015 0

Portugal je na stadionu Benfice u Lisabonu svladao Srbiju 2-1, Irska i Poljska su u Dublinu odigrali 1-1, dok su mreže Mađarske i Grčke mirovale u Budimpešti…

U tri posljednje utakmice nedjeljnog djela kvalifikacijskih utakmica za plasman na Europsko prvenstvo koje će se održati u Francuskoj sljedeće godine, Portugal je kod kuće svladao Srbiju 2-1, Irska i Poljska su u Dublinu odigrali 1-1, dok su mreže Mađarske i Grčke mirovale u Budimpešti.

Na stadionu Benfice u Lisabonu Portugal je poveo već u desetoj minuti kada je Fabio Coentrao ubacio u šesnaesterac, a Ricardo Carvalho glavom bez ikakvih problema zabio pored nemoćnog Vladimira Stojkovića. Nije to previše šokiralo goste koji su do kraja prvog poluvremena prijetili preko Tadića, Ljajića i Kolarova, no niti jedan od tih pokušaja nije išao u okvir gola. U obrani Srbije puno su nereda napravili Danny, Nani i Cristiano Ronaldo koji je u 30. minuti snažno opalio s nekih tridesetak metara. Lopta je išla pod prečku, no Stojković je odlično reagirao i fantastičnom reakcijom izbio loptu u korner.

Do 60. minute igralo se praktički na sredini terena, svi su napadi na obje strane završavali na samom rubu šesnaesteraca, a onda su u razmaku od samo dvije minute pala dva gola. Prvo je Nemanja Matić u 61. minuti škaricama zabio za 1-1. Sjajno je reagirao na ubacivanje Kolarova, savršeno zahvatio loptu, a golman Portugala Patricio nije mogao zaustaviti taj udarac. Domaćini su signalizirali zaleđe, no čini se kako je Matić ipak bio ‘u liniji’.

Međutim, već u sljedećem napadu Nani je krenuo u kontru, proigrao Moutinha koji je s desne strane ubacio u peterac. Fabio Coentrao je izvrsno pratio akciju, praktički je sam izbio pred Stojkovića te ga hladnokrvno svladao.Nakon toga se utakmica potpuno otvorila. Srbija je propustila priliku Radoslava Petrovića koji je pucao s nekih dvadesetak metara ravno u golmana, dok je Portugal prijetio preko Ronalda i Quaresme. Portugal je, već po običaju, i u ove kvalifikacije loše krenuo, no ova bi pobjeda mogla smiriti izrazito kritične navijače koji traže puno bolje igre od svoje reprezentacije.

Poljska je na stadionu Aviva u Dublinu od 26. minute golom Sławomira Peszka vodila sve do sudačke nadoknade kada je Long zabio za Irsku. Hrabro su se Poljaci branili praktički cijelu utakmicu, a Irci pokušavali preko McGeadyja, Bradyja i Keanea, no na semaforu je stajalo 0-1 sve do prve minute sudačke nadoknade kada je Shane Long zabio s nekih desetak metara za erupciju oduševljenja domaćih navijača.

Gledatelji na Groupama Areni u Budimpešti između Mađarske i Grčke praktički cijelu utakmicu nisu vidjeli ozbiljniju šansu, točnije do 89. minute, kada je 27-godišnji Srbin Nemanja Nikolić, koji 20 minuta ranije ušao u igru, s pet metara čisti ‘zicer’ poslao ‘nebu pod oblake’. Utakmica je završila 0-0, a Mađarskoj je ovo i četvrta utakmicu u nizu u kojoj ne zna za poraz. U skupini F nalazi se na trećem mjestu s 8 bodova, dok je Grčka posljednja s tek dva osvojena boda.