Luda utakmica na Poljudu: Dva penala, dva gola i crveni karton za miroljubivi remi

nogometni.net 12. lipnja 2015 0

Nadrealnom nogometnom doživljaju svjedočilo je 450 privilegiranih na Poljudu; na terenu svjetske zvijezde vrijedne u zbroju nekih 300 milijuna eura režiraju festival prilika, jedanaesteraca, golova, atraktivnih akcija, sve skupa začinjeno je ponekom krupnijom sudačkom pogreškom, a jedina zvučna kulisa pritom su uzvici talijanskog izbornika Contea “vai, vai” ili Subašićev alarm “joooš jedan u živi zid!”. Sudar je, to već prelazi u naviku nakon San Sira prošle godine i dvoboja u Poznanu prije tri godine, završio rezultatom 1-1.

Hrvatska je u uvodnom dijelu utakmice znalački iskoristila činjenicu da su Talijani bili impresionirani ambijentom, pa su “vatreni” u prvih jedanaest minuta dvoboja stigli zapucati jedanaesterac i ipak doći do vodstva. Ili da budemo precizniji, sve je to stigao učiniti Mario Mandžukić. 29-godišnji napadač u 7. minuti je ušao u sektor Darija Srna namjestivši loptu na bijelu točku nakon što je Atkinson dosudio jedanaesterac nakon Astorijeva prekršaja na kapetanu hrvatske reprezentacije. Gigi Buffon pročitao je namjeru i odbio loptu

Četiri minute kasnije Hrvatska će povesti u spektakularno bizarnom spletu okolnosti. Talijani su odvrtjeli divan napad od centra, sve do Candreve na desno krilo nakon čega je uslijedio ubačaj na drugu vratnicu. El Shaarawy je s ruba peterca pospremio loptu u mrežu iza Subašićevih leđa, ali je pomoćni sudac Mullarkey označio (nepostojeće) zaleđe. Talijani su potrčali opkoliti mahača, ali dok su njih trojica-četvorica protestirali bljesnula je urnebesna kontra. Lopta se učas našla kod Srne na centru, proslijeđena je zatim na Rakitićevu adresu i napokon dostavljena Mandžukiću koji neće ostaviti niti promil šanse Buffonu.

“Azzurri” su od sredine prvog poluvremena zaigrali ravnopravno, Pirlo je pohvatao konce utakmice i počeo udarati ritam momčadi, Candreva mu je lijepo sekundirao. U 32. minuti kompletna je hrvatska obrana na koljenima i stražnjicama poslije povratne lopte s desnog boka, ali Subašić čita namjeru El Shaarawyja i hvata živu loptu. Četiri minute kasnije nije imao šanse jer je sada Candreva namjestio loptu na bijelu točku poslije Mandžukićeva igranja rukom u kaznenom prostoru. Idealno odmjerena “panenka” i 1-1…

U prvoj minuti nadoknade poluvremena Subašić već ističe kandidaturu za igrača utakmice. Pirlo je tom zgodom dubinskom loptom u idealnu šansu lansirao Pellea, ovaj se stušio prema golu pa iskosa sa šest-sedam metara naciljao bliži kut, ali hrvatski vratar je obranio. U drugom poluvremenu Subašić će obraniti i Candrevin šut sa desetak metara u mat situaciji i dobaciti suigračima boce s kisikom, anulirajući tako samoubilačka nastojanja Nike Kovača koji potpuno neshvatljivo cijelo poluvrijeme poklanja Anti Rebiću, nogometašu koji je proljeće proveo u “frižideru” drugoligaškog Leipziga…