Barcelona preokretom srušila Atletico , Bayernu minimalna pobjeda nad Benficom

nogometni.net 5. travnja 2016 0

Atletico nije izdržao s igračem manje. Nakon sjajnog otvaranja meča prve utakmice četvrtfinala Lige prvaka na Nou Campu i vodstva od 1:0, Atletico je ostao bez strijelca pogotka Torresa koji je dobio crveni karton i pomogao Barci da kasnije dođe do preokreta i slavi sa 2:1.

Barcelona je u meč ušla sa nizom od šest uzastopnih pobjeda protiv Atletico Madrida, a ohrabrenje domaćem timu davao je i podatak da je Messi u prethodnih 28 okršaja protiv Atletica postigao 25 pogodaka. Na drugoj strani, statistika koja je išla u prilog Jorgandžijama govorila je da su oni u čak 13 od prethodnih 18 mečeva Lige prvaka sačuvali svoju mrežu.

Utakmica je krenula u očekivanom smjeru – Barca je “plela” mrežu, Atletico se “životom” branio. A na to smo navikli i od jednih i od drugih. Posjed lopte i fluidni fudbal protiv discipline i kontranapada. Prvo uzbuđenje desilo se u 13. minuti kada je Messi loše zahvatio centaršut Albe sa lijeve strane. Argentinac je s nekih 15 metara iskosa šutirao daleko pored gola. Pravu šansu za Barcu imao je Neymar u 19. minuti, ali loše je šutirao glavom poslije odličnog centaršuta Danija Alvesa.

Dok je Barcelona tražila rupu u energičnoj i čvrstoj odbrani Atletica, Atletico je tražio šansu za kontanapad koji bi ugrozio Barcelonu. I prvi pravi napad Atletica u kojem su uspjeli nešto duže zadržati loptu na Barcinoj polovici, završen je pogotkom. Torrse je odlično iskoristio pas Kokea i matirao Ter Stegena u 25. minuti. To je bio 11. gol u 15. nastupu Torresa protiv Barce. Atletico je u tim momentima imao sjajan rezultat i scenarij za poželjeti. Vodstvo, odnosno gol u gostima ekipi koja se svakako namjerava braniti bio je pun pogodak. Ali, onda je Torres izgubio kontrolu i u 35. minuti sasvim bespotrebno faulirao Busquetsa i dobio drugi žuti karton.Uslijedila je još veća dominacija Barce koja je tek u 41. minuti natjerala Oblaka na intervenciju. Šutirao je Mascherano.

Drugo poluvrijeme obilježeno je neumoljivom dominacijom Barce koja je bila sve opasnija. Messi je u 49. minuti “makazicama” zamalo matirao Oblaka, a onda je dvije minute kasnije Neymar pogodio prečku. Gol Jorgandžija “visio je u zraku”. Potom je u 53. minuti Luis spasio čist pogodak kada je u presudnom trenutku blokirao Messija u petercu. Naleti Barce nisu prestajali, a na scenu je stupio sjajni Oblak i fenomenalnim odbranama zastavio udarce Neymara i Messija u 55. i 56. minuti.Atletico nije uspio izdržati takav tempo i kapitulirao je u 63. minuti kada je Suarez u velikoj gužvi pogodio sa pet metara i postavio rezultat na 1:1.

Uslijedilo je mirnijih 10 minuta igre, a onda je ponovo Suarez preuzeo glavnu ulogu i nakon lopte koju je poslao Alves, matirao Oblaka u 74. minuti za konačnih 2:1. Do kraja meča skoro da i nije bilo upečatljivih prilika tako da je na kraju ostao rezultat koji nudi veliku neizvjesnost pred uzvrat 13. travnja na Vicente Calderonu.

Bayern Minhen je golom Artura Vidala slavio protiv Benfice (1:0) u prvoj utakmici četvrtfinala Lige prvaka.

Trener Bayerna Pep Guardiola slavio je 150. takmičarsku utakmicu na klupi aktuelnog prvaka Njemačke. Brojeći i ovaj meč španski trener ima učinak od 114 pobjeda, 18 remija i 18 poraza.

Bayern je furiozno otvorio meč i već u drugoj minuti nakon akcije po lijevoj strani Vidal je udarcem glavom pogodio za 1:0. Centaršut je uputio Bernat.

Nije bilo teško, a ne prisjetiti se aprila 2015. godine kada je na Allianz Areni Bayern igrao protiv Porta, još jednog portugalskog tima, i kada su Bavarci stali sa brojati na šest golova. Ličilo je na katastrofu Porgulaca i ovaj put… Ipak, gosti nisu poklekli iako je Bayern odmah krenuo po drugi gol. U 10. minuti Costa je bio u vrlo dobroj prilici, ali je Ederson odbranio njegov udarac. Bavarci su u narednih šest minuta prijetili i preko Riberyja i Lewandowskog koji nisu uspjeli udvostručiti prednost svog tima. Većina Bayernovih napada bila je preko lijeve strane gdje je djelovao Franck Ribery. Upravo je s te strane stigao centaršut Thiaga u 21. minuti kada je Mullerov topovski udarac sa manje od 10 metara odbranio Ederson.

Iako je prvi dio meča prošao u znaku Bayerna, što je bilo i očekivano, možemo reći da je Benfica igrala jako dobar meč. Njihova prva prava šansa ili preciznije prijetnja bilo je traženje penala u 29. minuti nakon što je Gaitan centrirao, a gosti smatrali da je Lahm igrao rukom. Bayern je nastavio prijetiti preko Mullera, Vidala i Riberyja do kraja poluvremena, ali su gosti uspjeli sa minimalnim zaostatkom otići na odmor. Čak su u posljednjoj minuti sudijske nadoknade prvog dijela imali jako dobru šansu da izjednače. U presudnom trenutku udarac Gaitana je izblokiran.

Benfica je odlično otvorila drugo poluvrijeme, a prvu priliku imala je u 57. minuti kada je Jonas iz kaznenog prostora šutirao pravo u Neuera. Isti igrač je sedam minuta kasnije ponovo bio u sjajnoj prilici, ali je Marzinez izblokirao njegov udarac sa manje od 10 metara udaljenosti.Nove velike šanse stigle su u finišu meča i stvarao ih je Bayern. Prvo je Ribery u 81. minuti propustio odličnu šansu kada je šutirao u Edersona, a onda je u 89. minuti Lewandowski izašao sam na Edersona i pokušao dodati Lahmu, ali je poslao loš pas. Na kraju je ostalo 1:0. Uzvrat će se igrati 13. travnja na La Luz stadionu u Lisabonu.