Pobjede Seville i Liverpoola

nogometni.net 6. svibnja 2016 0

Uzvratnim utakmicama riješeno je pitanje finalista Europske lige: tamo će igrati Seviilla i Liverpool!

Dan nakon što je riješeno pitanje sudionika finala Lige prvaka u kojem su mjesto izborila dva madridska kluba Real i Atlético, čast sudjelovanja u finalu Europske lige ostvarili su Liverpool i Sevilla. Redsi su 3-0 pobjedom nad Villarrealom nakon 0-1 u prvoj utakmici onemogućili potpunu feštu španjolskog nogometa. Sevilla, četverostruki i rekordni dosadašnji pobjednik u ovom natjecanju u zadnjih deset godina (2006., 2007., 2014. i 2015.) ostao je u igri za trećim trofejom u nizu. Momčad Unaija Emeryja došla je u prednost protiv Šahtara iz Donjecka već u devetoj minuti, pozitivni rezultat domaćinu donio je Kevin Gameiro za veliko slavlje na ispunjenom Ramón Sánchez Pizjuánu.

Trener Šahtara Mircea Lucescu u prvu je postavu pored standardnog Darija Srne uvrstio i Edurda da Silvu koji mu je veći dio sezone služio kao džoker. Rumunj je time našem bivšem reprezentativcu odao svojevrsno priznanje jer je, unatoč maloj minutaži ove sezone zabio čak 12 pogodaka. Ovaj mi se brzo odužio, na odlično dodavanje Teixeire Eduardo je zabio u 44. minuti, no kratko je trajalo slavlje gostujuće momčadi. Odmah nakon povratka iz svlačionce, Gameiro je zabio i drugi puta (47.) S obzirom na 2-2 iz prve utakmice kada su Andalužani izjednačili u završnici, Ukrajinci su morali tražiti novi pogodak za odlazak u produžetke. Na njihovu žalost, nisu ga i dočekali, niti pogodak niti produžetke jer je Mariano zabio za 3-1 u 63. minuti na asistenciju Vitola. Šahtar je tako još jednom zapeo na predzadnjoj stanici u natjecanju u kojem su trijumfirali 2009.

Navijači i Liverpoola još su manje morali čekati na dobre vijesti s Anfielda gdje je Sturridge već u sedmoj minuti u jednoj bilijarskoj akciji posljednji od domaćih igrača dirao loptu koja je prevarila Areolu i završila u mreži. Pogodak je kao autogol službeno ipak pripisan gostujućem igraču Bruni. “Žuta podmornica” je prije toga dvaput zaprijetila na samom otvaranju, no Mignolet nije kapitulirao. Kad već nije obogatio osobnu statistiku kod prvog gola Liverpoola, Sturridge je to učinio u 63. minuti kad je nakon još jednog “flipera” u šesnaestercu gostiju smireno poslao loptu pored nemoćnog Mignoleta. Posao je u dovršio Lallana u 81. na dodavanje Sturridgea.

Naš Dejan Lovren, “ljubimac” hrvatskog izbornika Ante Čačića, bio je u prvoj jedanaestorki Liverpoola. Strijelac odlučujućeg gola protiv Borussije iz Dortmunda u četvrtfinalu odigrao je standardno dobro. Sudjelovanjem u finalu na St. Jacob Parku u Baselu Lovren će imati priliku postati prvim Hrvatom osvajačem ovog trofeja nakon Ivana Rakitića kojem je to pošlo za rukom sa Sevillom 2014.