Francuzi srušili Irce na krilima ubojitog Antoinea Griezmanna , Nijemci rutinski preko Slovaka: Trica za prolazak u četvrtfinale

nogometni.net 26. lipnja 2016 0

Favorizirani Francuzi morali su se namučiti protiv ponovo borbenih Iraca kako bi izborili kartu za četvrtfinale. Susret Francuske i Irske u Lyonu pripao je ‘tricolorima’ konačnim rezultatom 2-1 na krilima ubojitog Antoinea Griezmanna.

Motiv Iraca bio je golem jer onaj posljednji odigran u studenom 2009. na prevaru je pripao Francuzima koji su Henryjevom rukom izborili put na Mundijal 2010. u Južnoj Africi.

Francuska ne briljira na ‘svom’ Euru što je bilo izraženo poslije tri utakmice u skupinama, dok je Irska na čistu upornost i fanatizam teškom mukom izborila treće mjesto koje ih je odvelo u Lyon. Didier Deschamps odlučio je u ofenzivi Giroudu dodati Payeta, Griezmanna i Pogbu, dok se Martin O’Neill orijentirao standardnoj irskoj rigidnoj filozofiji.

Baš je Paul Pogba loše ušao u meč – u drugoj je minuti faulirao Shanea Longa u svom kaznenom prostoru što je talijanski sudac Nicola Rizzoli kaznio penalom. Neumoljiv je bio Robbie Brady, irski junak protiv Talijana. Bio je to najbrži pogodak ikad iz penala na Eurima.

Francuzi nisu pronalazili načina kako probiti čvrstu defenzivu Iraca i prvo poluvrijeme iscurilo je u jalovom posjedu domaćina. Njihov izbornik odmah reagira uvođenjem Kingsleya Comana umjesto N’Goloa Kantea. Krilni napadač za veznjaka, namjera je odmah bila jasna – ‘tricolori’ idu žestoko u nastavak utakmice.

U 58. minuti Dimitri Payet začeo je akciju, proslijedio loptu do Bakaryja Sagne koji lijepo s desne strane centrira na glavu Antoine Griezmanna. Moćni ofenzivac madridskog Atletica glavom to sprovodi u mrežu za povratak ‘plavih’ u život. Četiri minute kasnije, potpuni preokret stupa na snagu. Olivier Giroud elegantno odlaže jednu loptu ispred irske obrane, otvara prostor Griezmannu koji sam izlazi na irskog golmana Randolpha i tu greške nema, Francuzi ekspresno stižu du vodstva.

Za Irsku predstava završava u 65. minuti ogleda. Ponovo snažni Giroud namješta dobru situaciju Griezmannu, ovaj bježi protivničkoj obrani, ali taman toliko da ga stiže zadnji čovjek obrane Irske, Shane Duffy. Klizeći start s leđa čisti je crveni karton i O’Neillovi momci ostaju s čovjekom manje, sasvim opravdano.

Dominacija ‘tricolora’ se nastavila, Gignac je gađao prečku u 76. minuti, deset minuta kasnije fulao je zicer, a Griezmann je u 92. minuti bio u mat poziciji koja mu je mogla donijeti hat-trick, međutim, Darren Randolph je to zaustavio.

Njemačka je uzvratila Slovačkoj za poraz u pripremama za Euro svladavši je 3-0 u Lilleu u ogledu osmine finala Europskog prvenstva. Strijelci su bili Boateng, Gómez i Draxler

Njemačka je potvrdila status favorita u ogledu osmine finala Eura protiv Slovačke te gotovo bez ikakvih trzavica pobjedom 3-0 izborila četvrtfinale i veliki okršaj s pobjednikom ogleda između Italije i Španjolske koji je na rasporedu u ponedjeljak.

Slovačka je šokirala svjetske prvake u Augsburgu prije nešto manje od mjesec dana u pripremama za Francusku pobijedivši 3-1, ali nije mogla ponoviti takvu igru u Lilleu na multifunkcionalnom stadionu Pierre Mauroy. Njemačka je sačuvala mrežu netaknutom četiri utakmice, više nego i na jednom prošlom Euru.

Gledatelji su mogli vidjeti uzbudljivo otvaranje utakmice u kojem je Njemačka povela krasnim dalekometnim golom Boatenga u osmoj minuti koji je podsjetio na bombu Luke Modrića protiv Turske. Bio je to Jérômeov prvijenac u 63. nastupu za reprezentaciju, i to kakav. Pet minuta potom Nijemci su praktično mogli riješiti pitanje četvrtfinalista kad je Martin Škrtel skrivio penal na Gómezu, no Jan Kozáčik pročitao je šut Mesuta Özila i ostavio svoju momčad na životu.

Tko zna kako bi se utakmica razvijala da je u 41. minuti Juraj Kucka pogodio glavom nakon ubačaja Petera Pekaríka. Spasio je Nijemce Manuel Neuer fantastičnom obranom, a samo dvije minute poslije njegovi su suigrači poentirali na drugoj strani. Draxler je obavio pola posla prošavši u šesnaesterac s lijeve strane, a Mario Gómez, kojega je Löw stavio u početnih 11 umjestio Götzea, nije imao težak zadatak udvostručiti njemačku prednost četiri minute prije velikog odmora. Imala je Njemačka čak 15 udaraca u prvom poluvremenu, više od bilo koje reprezentacije u dosadašnjem tijeku Eura.

Slovački su pokušaji prema Neueru, izuzev onog Kucke, uglavnom bili jalovi i Njemačka je u nastavku rutinski čuvala rezultat. Točku na “i” te potvrdu velike pobjede stavio je Julian Draxler u 63. minuti. Volejem s druge stative nakon kornera zabio je za konačnih 3-0, a bilo bi i više da se Kozáčik nije ispriječio Kroosu koji je imao veliku priliku u nadoknadi.