Iniesta i Pique teledirigiranom akcijom slomili Češku pred kraj , Šveđani bez udarca u okvir gola Iraca zabili za bod

nogometni.net 13. lipnja 2016 0

U drugoj utakmici naše skupine, Španjolci su u samom finišu utakmice slomili dobro organizirane Čehe golom Gerarda Piquea u 87. minuti.

Španjolski izbornik Vicente del Bosque iznenadio je izostavljanjem kapetana Ikera Casillasa iz prvih 11. Na golu se tako našao David de Gea koji i nije imao pretjeranog posla, što je bilo za očekivati. Češka se odlučila za logičan nastup. Kvalitetno postavljeni kroz tri bloka, sinkronizirano su se kretali za brzim protivnikom, poznatim po tehnički nadmoćnom nogometu. Stvarala je Španjolska, ali i promašivala, gdje se najviše isticao danas prvi napadač ‘furije’, Alvaro Morata. U prvom je poluvremenu zapucao dva zicera.

U 64. minuti nastala je gužva u petercu Španjolaca nakon češkog kornera, Kaderabek se našao u dobroj situaciji, ali Fabregas je u posljednji trenutak spasio čisti gol.

Razvoj situacije do kraja ponudio je očekivanu dominaciju ‘furije’, no sve je to djelovalo jalovo jer Češka je dobro djelovala u defenzivi. Konačno, u 87. minuti Andres Iniesta uputio je savršenu loptu na suprotnu stativu gdje se ‘nacrtao’ njegov klupski suigrač Gerard Pique. Shakirin odabranik srca pogodio je glavom za rušenje borbenih Čeha.

Izabranici Pavela Vrbe mogli bi zažaliti zbog promašaja Vladimira Daride dvije minute prije kraja. Našao se sam na desetak metara od španjolskog golmana, ali baš kao i Rakitić 2012. u Poljskoj, pucao direktno u njega.

Irska i Švedska otvorile su Europsko prvenstvo za skupinu E u kojoj se još nalaze Belgija i Italija.

Na Stade de Franceu došlo je do podjele bodova rezultatom 1-1 u utakmici gdje su Irci pokazali nešto kvalitetniji i maštovijiti nogomet.

Iako utakmicu ne možemo svrstati u kategoriju ‘ljepotica’, ponudila je dobar nogomet u kojoj su obje ekipe htjele do tri boda. Najviše iz razloga što u Italiji i Belgiji vide konkurenciju protiv koje će se teško izboriti za bodove potrebne za prolazak grupe. Irska se odmah nametnula dominacijom na sredini, brojniji vezni red O’Neillove momčadi lako je stvarao višak u kretnjama prema naprijed. Posebno su Irci koristili slabije izdanje trkački slabijeg Kima Kallstroma koji je često kasnio u duelima i pored toga, odigrao tehnički lošu utakmicu.

Stoga Švedska nije mogla razviti posjed, posljedično niti opasnije napade u polovici Irske, pa se Zlatan Ibrahimović morao vraćati dublje u intenciji preuzimanja odgovornosti. Odsječen iz igre, pokušavao je povezati redove, no danas definitivno nije imao s kim igrati prema naprijed jer najraspoloženiji igrač Šveđana bio je lijevi bek Martin Olsson. U 31. minuti Jeff Hendrick zatresao je prečku gola Andreasa Isakssona, a čitavo je poluvrijeme proteklo u lakšoj dominaciji Iraca. Gol kao da je visio u zraku.

Na samom početku drugog poluvremena to se i dogodilo. Wes Hoolahan zabio je iz prekrasnog poluvoleja nakomn ubačaja s desne strane. Irci su u tim trenucima zasluženo vodili, no nakon vodstva, kao da su namjerno stali sa igrom koja im je omogućila 1-0. Tek u 59. minuti Ibra je bio u doticaju s loptom u petercu protivnika, što je najavilo buđenje ‘žutih’. Trebalo im je 12 minuta za nešto konkretno, konačno, Ibra je uspio uputiti jednu loptu iskosa s lijeve strane prema petercu, gdje se našao ne(s)pretni stoper Ciaran Clark. Zabio si je glavom u svoju mrežu.

Švedska inače nije uputila niti jedan udarac u okvir gola irskog vratara Darrena Randolpha. Čarobnjaci, kako drugačije kad u sastavu imate Zlatana Ibrahimovića?