Mađarska priredila veliko iznenađenje i savladala Austriju sa 2:0 ; hrabri Island uzeo bod

nogometni.net 14. lipnja 2016 0

Susret je otvoren pogođenom stativom. Već u prvom napadu Austrijanaca Alaba je pogodio stativu iz daljine. Potom sve do desetak minuta prije kraja poluvremena nije bilo većih uzbuđenja.

U 35. minuti Janko je lijepo ostavio loptu Junuzoviću, koji iz voleja šutira, no Kiraly sjajno brani. Tri minute prije kraja poluvremena pokušao je i Harnik, no iz izgledne prilike nije pogodio gol. Jedinu priliku za Mađare u prvom poluvremenu imao je Dzsudzsak u 43. minuti, no šutirao je pored gola.

U drugom poluvremenu prvu veliku priliku imali su Mađari. Dzsudzsak je sa dvadesetak metara silovito šutirao, no Almer je odbranio i lopta je završila u korneru. U 62. minuti Mađari su poveli preko Szalaija, koji je bio brži od almera i pogodio za 1:0.

Austrijanci su samo četiri minute nakon primljenog gola ostali sa igračem manje, kada Dragović zbog drugog žutog kartona napušta teren. Nakon što je Nemeth u 71. minuti propustio veliku šansu, Austrijanci su mogli do izjednačenja, no Sabitzer šutira preko gola. Konačnih 2:0 postavio je rezerva Stieber u 87. minuti prelijepim lobom.

Portugal nije opravdao ulogu favorita i u posljednjem meču prvog kola na Euru remizirao je sa Islandom odigravši 1:1.

Prvi je zaprijetio Island i to preko svoje najveće zvijezde. U 4. minuti Sigurdsson je šutirao, no Rui Patricio je bio siguran. Portugalci su dominirali terenom, no do 21. minute nisu napravili izgledniju priliku. Tada Ronaldo fantastičnim driblingom vara Saevarssona i centrira sa lijeve strane, Nani je najviši u skoku, no njegov šut čudesno brani Halldorsson.

Ipak, deset minuta poslije golman Islanda je kapitulirao. Nakon brze akcije po desnoj strani Andre Gomes je ubacio loptu po zemlji, a Nani je posprema u mrežu za konačan rezultat prvog poluvremena – 1:0.

Odmah na otvaranju drugog dijela susreta Islanđani su izjednačili. Gudmundsson je centrirao sa desne strane. lopta prelijeće sve igrače Portugala i pada na volej Bjarnasonu koji pogađa za izjednačenje.

Nani je pokušao ponovo stići do pogotka u 71. minuti. Iz slobodnog udarca Guerreiro je ubacio, Nani je bio najviši u skoku, no lopta je otišla pored stative. U 78. minuti rezerva Quaresma je pokušao iznenaditi Halldorssona, no golman Islanđana je bio siguran. Pepe je nakon kornera u 82. minuti pokušao glavom, no lopta je otišla preko gola. Cristiano Ronaldo je mogao donijeti pobjedu svojoj ekipi u 85. minuti. Nani je prošao po desnoj strani, centrirao na peterac, Ronaldo je glavom šutirao, no Halldorsson je bio na pravom mjestu i uhvatio je loptu.

U narednom napadu Island je mogao doći do tri boda. Finnbogasson se sjajno oslobodio Pepea i šutirao, no Rui Patricio je bio siguran.

U posljednjim sekundama utakmice slobodan udarac sa 33 metara je izveo Ronaldo, a lopta je pogodila živi zid, no u njemu je Finnbogasson igrao rukom i Ronaldo je dobio novu priliku da sa 24 metra šutira, no ponovo je pogodio živi zid i sudija Cakir je svirao kraj utakmice.