Mario Gomez pogodio za minimalnu pobjedu Njemačke , Poljska ostavila Ukrajinu bez bodova i golova , Turska savladala Češku

nogometni.net 21. lipnja 2016 0

Njemačka je savladala Sjevernu Irsku s minimalnih 1:0 u okviru trećeg kola grupe C na Europskom prvenstvu u Francuskoj.

Gol odluke postigao je Mario Gomez u 30. minuti na asistenciju Thomasa Müllera.

Nijemci su dominirali od početka do kraja meča, no sjajni McGovern je bio nesavladiv. Müller je u prvom poluvremenu u dva navrata pogodio okvir gola, stativu u 27. i prečku u 35. minuti. Napadač Bayerna je imao i prvu priliku na meču, no njegov šut iz osme minute je odbranio golman Sjeverne Irske.

Sjajne prilike imali su i Götze, koji nije savladao McGoverna u 12., 52. i 53. minuti susreta, te Khedira i Gomez u 59. minuti. Posljednju priliku na meču imali su Gomez, čiji šut glavom McGovern odbija u korner, te Özil, koji je šutirao pored gola.

U posljednjem, 3. kolu Europskog prvenstva u Francuskoj Poljska je minimalnim rezultatom 1:0 savladala Ukrajinu.

Ovim porazom Ukrajina je okončala svoj katastrofalni nastup na Evropskom prvenstvu. Ukrajinci su ostali na dnu tabele sa 0 bodova i 0 postignutih golova u grupnoj fazi, a njihova mreža zatresla se ukupno pet puta na ovom Euru. Poraz bi vjerovatno bio uvjerljiviji da je Lewandowski na početku meča u četvrtoj minuti uspio šokirati Ukrajince kada je promašio stopostotnu šansu sa manje od 10 metara udaljenosti od Pijatovog gola.

Ukrajinci su svoje šanse imali preko Zozulje, čiji je udarac blokirala odbrana u 10. minuti, i Jermolenka koji je u 17. minuti šutirao pored gola propustivši realizovati obećavajuću priliku.

Najbolju šansu Ukrajina je imala u 49. minuti kada je Zinčenko propustio sjajnu priliku šutiravši preko gola. Jedini gol na utakmici postigao je rezervista Blaszczykowski u 54. minuti. Krilni igrač Poljske snažnim udarcem sa oko 15 metara matirao je nemoćnog Pijatova. Do kraja meča Ukrajina je prijetila preko Fedeckog i Rotana, ali oni nisu uspjeli donijeti ni gol ni bod svojoj reprezentaciji.

Turska je u trećem kolu grupe D savladala Češku sa 2:0 i na taj način došla do treće pozicije koja je može odvesti u osminu finala Evropskog prvenstva u Francuskoj.

Turci će čekati rasplete u grupama E i F kako bi znali da li su ušli među 16 najboljih ekipa na Starom kontinentu.

Fatih Terim je od prve minute na travnjak poslao turskog wonderkida Emrea Mora, koji je već u 10. minuti asistirao Buraku Yilmazu koji iz prve matira Petra Čecha za 1:0. Sedam minuta kasnije Česi su mogli izjednačiti, no Sivokov šut je završio na stativi. Desni bek Češke Pavel Kaderabek se nađao u odličnoj šansi u 24. minuti, no Volkan Babacan je fantastično odbranio njegov šut. Isti igrač j epokušao u 31. minuti, no bio je neprecizan.

Posljednju priliku za Češku u prvom poluvremenu imao je Jaroslav Plašil, kada je u 38. minuti šutirao, no Volkan j eponovo sjajno odbranio.

I u drugom poluvremenu Česi su prvi zaprijetili. U 60. minuti Darida je šutirao, a Volkan opet brani. Turska je kaznila promašaje Češke u 65. minuti, kada konačan rezultat susreta postavlja Ozan Tufan na Topalovu asistenciju.