Slovačka slavi prvu pobjedu na Euru , Rumunjska propustila veliku priliku na Parku prinčeva

nogometni.net 15. lipnja 2016 0

U Lilleu, na stadionu Pierre Mauroy koji je prošle godine po potrebi bio i košarkaška dvorana za vrijeme Eurobasketa, utakmicom Rusije i Slovačke započelo je 2. kolo natjecanja po skupinama na Euru. Slovačka je do svoje prve pobjede na turniru došla pogocima Weissa u 32. minuti i Hamšika u 45. Rusiji je nadu u povratak dao Glušakov u 80. minuti dvoboja. Pred 39.000. gledatelja na stadionu Pierre-Mauroy sudio je Damir Skomina iz Slovenije.

Sjajni igrač Napolija odigrao je vjerojatno najbolju individualnu partiju dosadašnjeg dijela Eura i praktički sam je pobijedio neuvjerljive Ruse, momčad koja je u Lille doputovala s planom uzimanja bodova protiv Slovačke. Međutim, plan im se raspao već nakon prvih 45 minuta dvoboja.

Slovačka je u potpunosti razbila trupe Leonida Sluckija koje u prvom dijelu susreta u igri nisu imali ni glavu, ni rep! Probudili su se Rusi tek u nastavku, ali protiv u obrani disciplinirane Slovačke to “buđenje” nije bilo dovoljno.

Slovačka je odigrala bolju utakmicu nego što je to bilo slučaj u prvom kolu turnira protiv Walesa (poraz od Velšana 1-2) i zasluženo došla do prva tri boda na prvenstvu. Rusija je, pak, ostala na samo bodu protiv Engleza i sama sebi zakomplicirala život na turniru. Jer u posljednjoj utakmici u ovoj prvoj fazi natjecanja na Euru, Rusija će morati slaviti protiv Walesa ako misli izboriti nastup među šesnaest najboljih reprezentacija Eura. Junaci prve pobjede Slovačke na Euru bili su strijelci Weiss i Hamšik.

Rusija je, pak, odigrala jednu od najlošijih utakmica posljednjih godina. Njihova igra nije imala niti glavu, niti rep. Jedan podatak najbolje dočarava današnju igru Rusa. Naime, Rusija nije primila više od jednog gola u posljednjih 35 službenih utakmica. Jedina svijetla točka u ruskom sastavu bio je strijelac Glušakov koji je smanjio na 2-1 u 80. minuti. Ali bilo je kasno za povratak Rusa i uzimanje makar boda.

U Parizu na Parku prinčeva sudarili su se Rumunjska i Švicarska. Iako su Rumunji ni krivi, ni dužni, vodili do 57. minute 1-0 golom Stancua s bijele točke, Admir Mehmedi fantastično je u 57. minuti zabio za konačnih 1-1.

Rumunjska je povela u 18. minuti s bijele točke. Lichsteiner je povukao Keserua i ruski sudac nije dvojio. Dosudio je kazneni udarac. Loptu u ruke uzeo je Stancu i mirno realizirao kazneni udarac. Ovo mu je bio drugi gol na Euru i drugi iskorišteni kazneni udarac na natjecanju.

I protiv Francuske Stancu je pucao penal i pogodio. Pogodak je dodatno probudio Rumunje koji su do gola bili izgubljeni na travnjaku, nisu se mogli sastati s loptom. Nakon pogotka zaigrali su bolje. Konkretnije. U prvih 45 minuta, Haris Seferović, napadač Švicarske, propisno se ispromašivao. Seferović se već u 6. minuti našao u sjajnoj šansi za vodstvo Švicaraca. Ostao je sam na desetak metara od rumunjskog gola i pucao tik pored lijeve vratnice.

U 16. minuti vidjeli smo još jedan promašaj Seferovića. Vratar Rumunjske fantastično mu je nogom skinuo zicer. Seferoviću jednostavno ne ide na ovom natjecanju, ali dobra stvar za njega, izbornika Švicarske Vladimira Petkovića i sve navijače Švicarske je to što se Seferović često nalazi u situacijama. ne zabija doduše, ali treba biti strpljiv. Krenuti će ga. Bar bi ga trebalo krenuti, radi se o dobrom napadaču. Imali su Rumunji još jednu veliku priliku, u 28. minuti i to nakon prekida. Švicarci su loše reagirali na ubačaj u kazneni prostor, a Sapunaru je sa sedam metara pogodio vratnicu.

Švicarci su do kraja poluvremana nastavili sa pritiskom. U 20. minuti Schar pokušava volejom sa 25 metara, lopta je išla pod greduu, ali brani Tatarusanu. U 33. slobodnjak za Rodrígueza sa 22 metara, ali puca ravno u rumunjskog golmana. Još jednu gol-šansu Švicarci su propustili u 38. minuti. Lichtsteiner je nakon prodora po desnom boku odlično ubacio na drugu vratnicu, ali Džemaili glavom puca pored vratiju.

Na startu drugog poluvremana dvije prigode za Rumunje. U 46. minuti Hoban iz neposredne blizine puca pored gola, a u 52. umalo autogol švicarskog stopera. Ubacio je Torje, a Djourou je nespretno reagirao, ali na sreću švicarskog golamana lopta odlazi pored vratnice. U 57. minuti Švicarci zasluženo dolaze do poravnanja. Nakon kornera Rumunji nisu dobro rasčistili situaciju i Admir Mehmedi sa desetak metara iskosa poluvolejem zabija za 1-1.

Nakon izjednačenja Švicarci su i dalje pokazivali više napadačkih ambicija. U 76. minuti Shaqiri iz slobodnjaka pogađa živi zid, a pola minute kasnije volej Džemailija sa vrha kaznenog prostora završava pored gola. Švicarska je na vrhu sa 4 boda, Francuska ima 3, Rumunjska 1, a Albanija je bez bodova. Večeras u drugom susretu ove skupine sastaju se Francuska i Albanija.