Hajduk razbio Ukrajince i zakoračio u play-off Europa lige! Lokomotiva izdržala, u Ukrajinu ide s aktivnim rezultatom

nogometni.net 28. srpnja 2016 0

Veliki korak prema prolasku u iduću rundu europskih kvalifikacija napravili su Splićani.

U prvoj utakmici trećeg pretkola Europa lige Hajduk je u gostima pobijedio ukrajinsku Oleksandriju 3:0 i time stvorio kapitalnu prednost uoči uzvrata koji se u četvrtak 4. kolovoza (početak u 20:30) igra na Poljudu.

Strijelci za trijumf Bijelih su bili Marko Ćosić u 52., Ante Erceg u 82. i Franck Ohandza u 90. minuti.

Hajduk je u Ukrajini došao do velikog trijumfa zahvaljujući taktički dobro odigranoj utakmici, u kojoj su u napadu iskoristili sve pogreške i naivnost domaćina, koji je igrao prvu europsku utakmicu u povijesti. Punim pogotkom pokazala se odluka trenera Marijana Pušnika da ukrajinskog stopera u dresu Bijelih, Maksima Biljija, postavi na poziciju zadnjeg veznog u paru s Jeffersonom.

U prvom dijelu igrao se slab, ali grub nogomet, dok su vratari bili skoro besposleni. U 52. minuti Hajduk je poveo iz prve prave situacije koja je uslijedila nakon udarca s kuta, lopta je došla do Vlašića koji iskosa puca, a na odbijenu loptu od strane vratara natrčava Marko Ćosić i lako pogađa ukrajinsku mrežu.

Domaćini su se potom otvorili, pa je u dvije situacije Hajdukov kapetan Lovre Kalinić sjajnim intervencijama sačuvao svoja vrata. U 82. minuti Splićani su postigli i drugi gol, a postigao je pričuva Ante Erceg koji je nakon udarca s kuta glavom iznenadio domaćeg vratara (poslije kornera kojeg je izveo Sušić). Napokon, u 90. minuti nakon proigravanja Sušića Hajdukov ‘jocker’ Kamerunac Ohandza izlazi sam ispred vratara Levanidova i postiže konačnih 3:0 za gotovo siguran prolaz Splićana u četvrto pretkolo, tzv. play-off Europa lige.

Protiv petoplasirane momčadi ukrajinskog prvenstva Lokomotiva je ostvarila glavni cilj.

U prvom susretu trećeg pretkola Europa lige Lokomotiva i Vorskla Poltava su pred 300-tinjak gledatelja na stadionu Maksimir odigrali 0:0 ostvarivši glavni cilj prije dvoboja (nisu primili pogodak).

Bila je to siromašna utakmica koja je igrana u otužnom ambijentu sablasno praznih tribina maksimirskog stadiona. Prvu priliku Lokomotiva je imala u 43. minuti kada je Eros Grezda pucao ispod gostujućeg vratara, ali je njegov udarac gotovo na crti blokirao Ditiatijev. To je bilo i sve što smo vidjeli u prvih 45 minuta.

Gosti su prvi put ozbiljnije zaprijetili u 50. minuti kada je Kobakhidze pucao preko gola. Novu opasnost pred ukrajinskim vratima vidjeli smo u 73. minuti kada je Ivanušec prošao svog čuvara, ušao u kazneni prostor, no lopta mu je malo pobjegla i Šust je obranio njegov udarac. U 88. minuti Bartolec je pokušao s ruba šesnaesterca, ali je pucao preko grede.

U posljednjim trenucima susreta gosti su imali sjajnu priliku, no Ditiatijev je pucao glavom preko gola. Za goste je od 65. minute zaigrao bivši igrač Hajduka Mladen Bartulović.

Uzvratni susret je 4. kolovoza u Poltavi, a Lokomotivi je nakon ovih 0:0 za prolaz u četvrto pretkolo Europa lige dovoljan i bilo koji neriješen rezultat s golovima (1:1, 2:2, 3:3…).