Roma uvjerljiva protiv Astre, Ibrahimović donio pobjedu Unitedu, APOEL šokirao Olympiacos

nogometni.net 30. rujna 2016 0

Utakmicama u grupama A, B i C, D, E i F kompletirano je 2. kolo grupne faze Europske lige.

Crveni đavoli su dominirali tokom čitavog meča, a u prvih 45 minuta imali su tri velike prilike. Najbliže pogotku bili su u 20. minuti kada je Rashford nakon kornera pogodio prečku. Potom je Mata sa desetak metara glavom šutirao u 39. minuti, ali je bio neprecizan. Samo dvije minute kasnije Fellaini je pokušao nakon kornera glavom, ali je i on kao i Mata poslao loptu preko gola.

Gosti su u drugom poluvremenu mogli doći prvi do pogotka. Paulinho je s vrha kaznenog prostora šutirao, no Romero je uspio odbraniti njegov udarac i lopta je završila u korneru. United je konačno poveo u 69. minuti kada je zbunjenost gostujuće odbrane kaznio Ibrahimović. Fosu-Mensah je prošao po desnoj strani i ubacio, Rooney je nespretno koljenom udario loptu, a Zlatan je bio najprisebniji isa pola metra glavom je poslao u gol za tri boda.

Fenerbahče je odlično otvorio susret i poveo je već u 18. minuti susreta iz svog jedinog šuta u prvom poluvremenu. Tufan je asistirao Emenikeu, a Nigerijac je matirao nemoćnog Jonesa za 1:0. Fener je nastavio sa napadima i u drugom poluvremenu, a nakon jednog kontranapada Kuyt je mogao izjednačiti rezultat u 51. minuti, no Volkan je bio siguran.

Sow je mogao postići drugi gol za domaću ekipu u 58. minuti, no njegov snažan udarac na fenomenalan način brani Jones. Jorgensen je u 72. minuti imao šansu za goste, ali se nije najbolje snašao u kaznenom prostoru Fenera i velika šansa za goste iz Rotterdama je propala. Lens je imao šansu za Fener u 78. minuti. Promiješao je čitavu odbranu Feyenoorda, izašao sam pred Jonesa, no šutirao je pored gola.

Gosti sa Cipra su šokirali domaće navijače na stadionu “Georgios Karaiskakis” u 10. minuti susreta, kada je Milanov asistirao Soteriouu, kojem nije bilo teško postići gol za vodstvo od 1:0. Potom je pirejski klub uspostavio totalnu terensku dominaciju, no mreža Watermana se nije tresla u prvom poluvremenu. De La Bella je glavom pokušao u 20. minuti, no holandski golman je sjajno odbranio. Samo minutu kasnije Fortounis je iz kornera direktno pucao na gol, no pogodio je prečku. Isti igrač je u 28. minuti bio u odličnoj prilici, no odbrambeni igrači APOEL-a su otklonili opasnost ispred svog gola.

Gosti su imali mnogo sreće kada je Seba početkom drugog poluvremena prošao po desnoj strani i uputio prizeman centaršut, lopta je prošla pored svih igrača i pogodila je stativu. APOEL je mogao udvostručiti prednost u 57. minuti, ali je Bertoglijev šut sjajno odbranio Leali. U 67. minuti Ideye je glavom pokušo, a loptu je iz samih rašlji izbio jedan igrač gostujuće ekipe. Elyounoussi se u 80. minuti našao u sjajnoj šansi kada se našao oči u oči sa Watermanom, no golman gostiju fantastično brani njegov volej.

Irski Dundalk je na svom terenu nanio drugi poraz Maccabi Tel Avivu (1:0) u grupnoj fazi Evropske ligi. Izraelci su u 1. kolu poraženi od Zenita iz Petersburga sa 4:3 iako su poveli sa 3:0.

Dundalk je bolje otvorio meč i u trećoj minuti opasno zaprijetio preko McEleneyja čiji udarac iz kaznenog prostora brani Rajković. Srbijanski golman se istakao odličnom intervencijom i kod šanse Finna u 19. minuti. Na kraju prvih 45 minuta bilo je 0:0.

Irci su nastavili sa napadima u drugom dijelu, a dobru šansu imao je Kilduff u 66. minuti kada je šutirao glavom preko gola. Gosti su najbolju šansu imali u 70. minuti, ali se Kjartansson nije najbolje snašao. Bolju igru domaćina u gol je pretvorio Horgan u 72. minuti kad je pogodio za konačnih 1:0. Ovo je historijska pobjeda Dundalka koji nakon dva kola ima četiri boda što je iznad svih očekivanja.

Zenit je u Petersburgu pregazio Alkmaar savladavši ga rezultatom 5:0. Rusi su tako u dva meča grupne faze ovog takmičenja postigli osam golova i imaju dvije pobjede. Alkmaar može biti razočaran otvaranjem takmičenja. jer je u 1. kolu na domaćem terenu remizirao sa Dundalkom koji je bio apsolutni autsajder u tom meču. Strijelci za Ruse koje s klupe predvodi Mircea Lucescu bili su Kokorin (26′, 59′), Giuliano (48′), Criscito (66′ penal) i Šatov (81′).

Uvjerljivu pobjedu upisala je Roma nad Astrom (4:0) na svom Olimpicu u Rimu. Prvi se u strijelce upisao Strootman u 15. minuti, a šansu da udvostruči vodstvo imao je Salah u 34. minuti kada golman brani njegov udarac. Novu priliku za Romu imao je Totti u sudijskoj nadoknadi prvog dijela kada pogađa stativu iz slobodnog udarca, ali odbijenu loptu u gol posprema Fazio.

Samo dvije minute igre u drugom dijelu bile su dovoljne Romi za novi gol. Ovaj put Fabricio je zatresao svoju mrežu. Konačnih 4:0 postavio je Salah na asistenciju Tottija u 55. minuti.

Nakon poraza od Rapida u Beču, Genk je kao domaćin pobijedio Sassuola sa 3:1. Karelis je pogodio u osmoj minuti da bi već u 25. minuti Bailey povećao vodstvo na 2:0 nakon što je prethodno golman Consigli odbio udarac Tine Sušića. Do kraja poluvremena rezultat se nije mijenjao.

Pobjedu je nagovijestio Buffel pogotkom u 61. minuti, a gosti su četiri minute kasnije preko Politana postigli utješni pogodak za konačnih 3:1. Athletic Bilbao je na svom San Mamesu nakon teškog poraza od Sassuola (3:0) upisao minimalnu pobjedu nad Rapidom iz Beča (1:0). Jedini gol postigao je Benat u 59. minuti.