Prvi strijelac lige: Džeko dokazuje da je Roma pogodila njegovim dovođenjem , preokret Juventusa , Lazio u 97. minuti spasio bod na Olimpicu

nogometni.net 16. listopada 2016 0

Edin Džeko je prvi strijelac Serije A i nikada u karijeri nije bolje otvorio sezonu ukoliko se posmatra učinak nakon osam odigranih kola. Sedam golova u osam ligaških utakmica postigao je Dijamant, a posljednja žrtva njegove golgeterske forme bio je Napoli koji je posljednji put na svom terenu u ligi poražen u maju 2015. godine.

Prošle sezone Džeko je u 24 nastupa u Seriji A, odnosno u cijeloj ligaškoj sezoni postigao tek osam golova. U ovoj sezoni nakon osam kola već ima sedam postignutih golova. Zbog loše golgeterske forme nazivan je totalnim promašajem, a dodijeljen mu je i nadima “Slijepi Edin”, jer na italijanskom “cieco”, što aludira na Džeko, znači “slijep”.

Međutim, Dijamant je trpio, radio i čekao svojih “pet minuta”. A one bi mogle potrajati. Sada je prvi strijelac lige, a golove je postizao Udineseu, Sampdoriji, Crotoneu (dva gola), Interu i Napoliju (dva gola). Uz to, iznudio je i dva penala koja su realizirali Perotti i Totti.

Džeko je do meča sa Napolijem uputio 40 udaraca prema golovima timova protiv kojih je igrao i po tome je bio na prvom mjestu u konkurenciji svih igrača iz najboljih pet liga Evrope (Španija, Njemačka, Engleska, Italija i Francuska). Protiv Napolija je uputio ukupno šest udaraca od čega tri u okvir gola, a dva su bili pogotci.

“Imamo karakter, iako smo danas bili bez Kevina Strootmana. Gostovanje u Napulju i pobjedu od 3:1 nije lagano postići. Dokazali smo se. Postigao sam dva gola i to mi je važno. Mislim da sam protiv Intera igrao bolje, želim da dalje napredujem”, izjavio je Džeko nakon utakmice protiv Napolija.

U svojoj analizi za WhoScored.com ugledni italijanski fudbalski analitičar James Horncastle bavio se Džekinom formom, a tekst je objavljen prije susreta sa Napolijem. Horncastle je posebno govorio o detalju sa utakmice protiv Intera kada je tokom proslave Džekinog gola drugi kapiten Rome Daniele De Rossi trgao Džekin dres i pokazivao ga navijačima. Našalio se kasnije De Rossi i izjavio da je navijačima na bosanskom jeziku govorio da kupe Džekin dres.

U 8. kolu Serie A Juventus je na svom stadionu nakon preokreta sa 2:1 slavio protiv Udinesea.

Tim Massimilana Allegrija upisao je sedmu pobjedu u ligi čime je vratio razliku od pet bodova u odnosu na drugoplasiranu Romu, dok je Udinese upisao peti poraz i ovo kolo bi mogao završiti u zoni za ispadanje. Na klupi Juventusa u ovom meču, među ostalim, ostali su Bonucci, Pjanić, Khedira, Higuain te povratnik nakon povrede Marchisio. Za bosanskohercegovačkog reprezentativca italijanski mediji navode da je zbog stomačnih problema ostavljen na klupi.

Juventus je u prvih pola sata opasno prijetio preko napadačkog dvojca Mandžukića i Dybale, ali rezultat se nije mijenjao. Ipak, u 30. minuti mreža se zatresla, a poveo je Udinese preko Jankta koji je pucao snažno prema Buffonu koji nije uspio ukrotiti loptu. Bilo je 1:0. Staroj dami je bilo potrebno 13 minuta da se vrati u meč, a izjednačenje je donio Dybala majstorskim pogotkom iz slobodnog udarca. Potpuni preokret Dybala je donio u 51. minuti kada je uspješno realizirao penal. Do kraja meča Allegri je na teren poslao Higuaina, Bonuccija i Sturara koji su zamijenili Mandžukića, Benatiju i Dybalu.

Ranije je Pescara na domaćem terenu remizirala sa Sampdorijom (1:1). Oba gola na utakmici postigao je Campagnaro – po jedan na obje strane. Prvo je u 12. minuti postigao autogol, a onda se “iskupio” golom u 23. minuti za konačnih 1:1. Domaćin je od 45. minute igrao bez isključenog Code koji je dobio drugi žuti karton, a onda je Caprari u 50. minuti promašio penal. Dakle, Pescara je u jednom meču primila autogol, dobila crveni karton i promašila penal. I remizirala.

U osmom kolu italijanske Serie A Inter je doživio prvi poraz na “Giuseppe Meazzi”, dok je Lazio u 97. minuti spasio bod na Olimpicu.

Inter je dočekao Cagliari, a veliku priliku da povede imao je u 26. minuti, no Icardi je promašio jedanaesterac. Kapiten Nerazzurra je promašio čitav gol.

Ipak, Inter je poveo u 56. minuti a strijelac je bio Joao Mario. No, gosti su do izjednačenaj došli u 71. minuti golom Melchiorrija, a do sva tri boda su došli u 85. minuti susreta kada je komičan autogol postigao Handanović.

Lazio je na Olimpicu dočekao Bolognu, a spasio je bod u 97. minuti susreta. Gosti su poveli na samom otvaranju utakmice kada je Marchettijevu mrežu zatresao Helander. Nebeskoplavi su do boda stigli iz penala u 97. minuti kojeg je realizovao Immobile. Senad Lulić je odigrao svih 90 minuta u dresu rimske ekipe.

Sassuolo je nakon preokreta sa 2:1 (Sensi 83′, Iemmello 86′ – Falcinelli 2′) savladao Crotone, dok su susrete bez pogodaka odigrali Fiorentina – Atalanta i Genoa – Empoli.