Asistencije Kalinića i Leovca za prolaz Fiorentine i PAOK-a , Pobjeda ‘vragova’, Anderlecht i Austria vodili 2:0 pa izgubili

nogometni.net 8. prosinca 2016 0

Nogometaši Fiorentine izborili su plasman u 16-inu finala Europske lige nakon što su u Bakuu pobijedili Karabah 2-1, uz odličnu igru Nikole Kalinića koji je sudjelovao u akcijama za oba gola ‘viola’.

Fiorentini je za nastavak europske sezone trebao barem bod, no ‘viole’ su upisale tri boda osvojivši tako prvo mjesto u skupini.

Gosti su poveli u 60. minuti golom Matiasa Vecina na asistenciju Nikole Kalinića koji je ušao u igru osam minuta ranije. Izjednačio je Reynaldo u 74. minuti, no samo tri minute kasnije Federico Chiesa je doveo goste u vodstvo. I kod ovog gola velike zasluge idu Kaliniću. Hrvatski napadač je u gužvi ispred gola pucao, Ibrahim Šehić je obranio, a odbijenu loptu je Chiesa pospremio u mrežu. Mladi 19-godišnji napadač sin je poznatog talijansko nogometaša Enrica Chiese i bio mu je to prvi pogodak za ‘viole’. Mladi Chiesa je u 84. minuti dobio crveni karton, no domaćin nije uspio iskoristiti igrača više. Milan Badelj je odigrao cijeli susret za Fiorentinu, dok Hrvoje Milić nije nastupio.

Utakmicu u Bakuu sudio je hrvatski sudac Ivan Bebek, pomoćni suci bili su Tomislav Petrović i Miro Grgić, četvrti sudac je bio Goran Pataki, dok su iza golova sudili Ante Vučemilović i Goran Gabrilo.

U drugom susretu iz J skupine PAOK je pobijedio Slovan Liberec 2-0 i osvojio drugo mjesto u skupini. Golove za grčki sastav zabili su Garry Rodrigues (29) i Dimitris Pelkas (67) na asistenciju Marina Leovca. Fiorentina je osvojila prvo mjesto sa 13 bodova, PAOK je drugi sa 10 bodova, Karabah je sakupio sedam, a Slovan četiri boda.

Šahtar je natjecanje u skupini H okončao i šestom pobjedom. Ukrajinski sastav je na gostovanju pobijedio Bragu 4-2 i tako pomogao Gentu da pobjedom u Turskoj protiv Konyaspora dohvati drugu poziciju.

Ukrajinci su poveli 2-0 golovima Serhija Krivcova (22) i Taisona (39), no Braga je do konca prvog dijela smanjila preko Nikole Stoiljkovića (43). Šahtar je u 62. minuti preko Krivcova ponovo došao do dva gola prednosti, a kada je Taison tri minute kasnije zabio za 4-1 pitanje pobjednika je bilo razriješeno. Do kraja susreta Braga je tek ublažila poraz golom Nikole Vukčevića u 89. minuti.

Hrvatski nogometaši Darijo Srna i Eduardo da Silva nisu nastupili za Šahtar. U drugom susretu Gent je na gostovanju pobijedio Konyaspor 1-0, a pogodak vrijedan prolaza Belgijanci su zabili u četvrtoj minuti sudačke nadoknade, a strijelac je bio Coulibaly. Šahtar je osvojio prvo mjesto s maksimalnih 18 bodova, Gent je drugi s osam bodova, Braga je ostala na šest, a Konyaspor na začelju ima jedan bod.

U skupini L sve četiri momčadi su u zadnjih 90 minuta mogle izboriti prolaz dalje. Na koncu dalje idu Osmanlispor i Villarreal. Turci su kod kuće dobili Zurich 2-0, dok je Villarreal bio bolji od Steaue 2-1.

Nogometaši Manchester Uniteda u Odesi su pobijedili Zorju 2-0 potvrdivši prolaz u drugi krug natjecanja Europske lige.

‘Crveni vragovi’ su stigli do pobjede golovima Henrika Mhitarjana (48) i Zlatana Ibtrahimovića (89).

U drugom susretu iz A skupine Fenerbahče je u Rotterdamu pobijedio Feyenoord 1-0 osvojivši prvu poziciju. Pogodak odluke zabio je Moussa Sow, i to kako, u 22. minuti.

U skupini C Anderlecht i St Etienne su osigurali prolaz i prije zadnjeg kola, a u dvoboju u Bruxellesu odlučili su o prvom mjestu. Anderlecht je imao dva boda više, a nakon prvog poluvremena i dva pogotka prednosti. Međutim, Francuzi su odigrali sjajno drugo poluvrijeme i s tri gola okrenuli su rezultat i izborili pobjedu. Čak su i promašili jedan kazneni udarac.

Domaćin je poveo golovima Alexandrua Chipciua (21) i Nicole Stanciua (31), no u nastavku za St Etienne su zabili Alexander Soderlund (62, 67) i Kevin Monnet-Paquet (74), dok je Henri Saivet promašio jedanaesterac u 54. minuti. U drugom dvoboju ove skupine, mainz je s 2-0 svladao azerbajdžansku Qabalu, za koju je Ozobić igrao o dprve minute a Franjić sjedio na klupi svih 90.

Dva gola je ispustila i bečka Austrija na gostovanju kod Viktorije Plzen. Austrijanci su imali i igrača više od 19. minute, no izgubili su 2-3 i oprostili se od Europe. Gosti su vodili 2-0 golovima Raphaela Holzhausera (19) i Lukasa Rotullera (40). Smanjio je Tomaš Horava (44), a u nastavku je češkom sastavu prvu pobjedu u skupini donio dvostruki strijelac Michal Duriš (72, 84).

U drugom susretu Astra Giurgi i Roma su odigrali bez golova. Na koncu je Roma osvojila prvo mjesto u skupini sa 12 bodova, a Rumunji su drugi s osam bodova.

U skupini B APOEL i Olympiakos su i prije zadnjeg kola izborili prolaz, a u međusobnom susretu u Nikoziji odlučili su o pobjedniku skupine. Domaćin je slavio 2-0 golovima Manuela da Coste (19-ag) i Igora De Camarga (83).