AKN: DR Kongo napravio iznenađenje i savladao Maroko , Ayew iz penala donio minimalni trijumf Gani nad Ugandom

nogometni.net 18. siječnja 2017 0

U okviru prvog kola grupe C na Afričkom kupu nacija DR Kongo je napravio iznenađenje i savladao Maroko rezultatom 1:0.

Prvu veliku priliku na meču imao je Maroko, no El Kaddouri je sa vrha kaznenog prostora pogodio samo prečku Matampijevog gola.

Mbemba je mogao dovesti DR Kongo u vodstvo u 28. minuti, no bio je za malo neprecizan.

Odlučujući goll pao je u 55. minuti. Nakon gužve u kaznenom prostoru Marokanaca i katastrofalne reakcije golmana Munira najbolje se snašao Kage za velika tri boda.

Gosti su mogli stići do izjednačenja 20 minuta prije kraja meča, no En-Nesyrijev šut po sredini gola je s lakoćom odbranio Matampi.

DR Kongo je ostao sa igračem manje u 81. minuti kada je drugi žuti karton dobio Mutambala. Desni bočni igrač je u igru ušao u 65. minuti, a prvi žuti karton je dobio u 74. minuti zbog odugovlačenja nastavka igre.

Maroko je pokušao doći do izjednačenja, a najbliže je bio u 87. minuti kada je El Arabi glavom pokušao, ali je Matampi odbio loptu u korner.

U okviru prvog kola grupe D na Afričkom kupu nacija Gana je s minimalnih 1:0 savladala Ugandu.

Gana je dominirala tokom čitavog meča, a povela je u 32. minuti.

Nakon što su prilike u 20. i 30. minuti propustili Asamoah Gyan i Andre Ayew, u 32. minuti Gyan je iskoristio grešku Isaaca Isindea i ukrao mu loptu, nakon čega ga je štoper Ugande srušio i sudija Joshua Bondo je pokazao na bijelu tačku.

Siguran realizator jedanaesterca je bio Ayew koji je šutirao po sredini gola i donio svojoj reprezentaciji prednost.

U 43. minuti Uganda je imala svoju najbolju priliku na meču, no Luwanga William je pogodio stativu.

Posljednju priliku na meču imao je Christian Atsu, no golman Ugande Denis Masinde Onyango je spasio svoju mrežu sjajnom intervencijom.