Manchester United sa igračem više savladao nezgodni West Ham , City sa igračem manje savladao Burnley, Liverpool kiksao protiv Sunderlanda

nogometni.net 2. siječnja 2017 0

U 20. kolu Premiershipa Manchester United je u gostima na Olimpijskom stadionu u Londonu savladao West Ham rezultatom 2:0.

United sada ima niz od šest uzastopnih pobjeda u Premiershipu, dok je West Ham upisao drugi uzastopni poraz nakon što je prethodno povezao tri pobjede u ligi. Iako rezultat ukazuje na poprilično rutinsku pobjedu, stanje na terenu je bilo mnogo drugačije, a veliki utjecaj imale su i diskutabilne odluke glavnog sudije Mikea Deana.

Mirno otvaranje meča prekinuo je odličan pokušaj Lanzinija u 10. minuti, ali De Gea odlično zaustavlja njegov udarac.

Strasti su se uzburkale u 15. minuti kada Dean pokazuje crveni karton Feghouliju i ostavlja Čekićare sa igračem manje u terenu. Domaći tim je burno protestovao zbog Deanove odluke o kojoj će se mnogo pričati na Otoku. Nakon crvenog kartona za domaći tim, terenom je dominirao United, a nevjerovatan promašaj u 36. minuti imao je Valencia koji nije uspio pogoditi poluprazan gol. Njegov udarac na gol-liniji zaustavio je golman Randolph. Lopta se odbila do Lingaarda koji ju je koljenom vratio prema golu sa svega dva metra udaljenosti, no ona pogađa stativu. United je bio blizu kazne za takav promašaj u 44. minuti kada Lanzini još jednom sjajno šutira, ali ponovo se istakao De Gea.

Jose Mourinho je na poluvremenu izveo štopera Roja i uveo ofanzivca Matu te bacio sve karte u napad. Ipak, prvu veliku šansu u drugom dijelu imao je West Ham. Antonio je u 60. minuti izašao jedan na jedan protiv De Gee koji fantastično zaustavlja udarac. Samo tri minute kasnije uslijedila je kazna na drugoj strani. Rezerva Rashford je prošao po lijevoj strani i pronašao Matu koji pogađa za 1:0.

Nakon toga je United bivao sve opasniji, a do gola je mogao Pogba čiji udarac u 74. minuti odlazi nekoliko centimetara pored gola. Konačnih 2:0 postavio je Ibrahimović u 78. minuti, a tom prilikom pomoćni sudija nije primijetio da je Šveđanin bio u ofsajdu. Ibrahimović je do sada postigao 18 golova za United u ovoj sezoni, a ovo je bio njegov 28. nastup za klub. Najbolji strijelac Uniteda u prošloj sezoni bio je Martial koji je postigao 17 golova. Ibrahimović već sada ima gol više, a tek je prošlo pola sezone.

U 20. kolu Premiershipa Manchester City je na svom Etihadu rezultatom 2:1 pobijedio Burnley.

Građani su upisali četvrtu pobjedu u posljednjih pet ligaških mečeva, dok je ovo treći poraz u posljednjih pet mečeva za Burnley.

Ekipa koju predvodi Pep Guardiola bila je u velikim problemima nakon što je Fernandinho u 32. minuti dobio direktan crveni karton. Bio je to njegov čak treći crveni karton u posljednjih šest nastupa za City, a ovim je postao prvi igrač Cityja koji je u jednoj sezoni Premiershipa dobio dva crvena kartona nakon što je to učinio Mario Balotelli u sezoni 2011/12.

Prvo poluvrijeme okončano je bez golova, a Guardiola je tokom pauze odlučio izvršiti dvostruku izmjenu pa su sa klupe umjesto Iheanacha i Navasa ušli Aguero i Silva.

Taj potez je očigledno pomogao Građanima koji preko Clichyja u 58. minuti stižu do vodstva da bi samo četiri minute kasnije Aguero pogodio za 2:0. Argentinac sada ima 153 postignuta gola za City i po tome se izjednačio sa Colinom Bellom na trećem mjestu liste najboljih strijelaca u historiji kluba. Burnley je smanjio na 2:1 u 70. minuti kada pogađa Mee, a do kraja meča rezultat se nije mijenjao.

Nakon jako važne pobjede nad Manchester Cityjem u prošlom kolu, Liverpool je u gostima protiv Sunderlanda upisao samo bod odigravši 2:2.

Redsi su poveli preko Sturridgea u 19. minuti, ali je već u 25. minuti nakon penala koji je skrivio Klavan za 1:1 pogodio Defoe. Sunderland je u 27. minuti mogao do preokreta, ali su Defoe i Borini propustili kolosalnu šansu. Prvo je Defoe pokušao driblati golmana Mignoleta, a onda je odbijenu loptu pored gola poslao Borini i pri tome izborio samo korner.

Novo vodstvo Liverpoolu donio je Mane u 72. minuti, ali to nije bilo dovoljno za pobjedu. Mane je u 83. minuti igrao rukom u kaznenom prostoru, a sudija je pokazao na bijelu tačku. Defoe je ponovo bio siguran i postavio je konačnih 2:2. Liverpool je u finišu pravio pritisak i imao odličnu šansu da preko Lallane dođe do pobjede, ali nije došlo do promjene rezultata.

West Bromwich Albion je kod kuće golovima Brunta (49′), McAuleyja (62′) i Morrisona (73′) nakon preokreta savladao Hull City (3:1). Strijelac za goste bio je Snodgrass u 21. minuti.

Everton je kod kuće savladao Southampton sa 3:0. Valencia (73′), Baines (81′ penal) i Lukaku (89′) bili su strijelci za domaći tim.