NEZABORAVNA NOĆ U OSIJEKU: Grezda i Ejupi srušili Švicarce , HAJDUK PUTUJE U SOFIJU S PREDNOŠĆU: Futacs junak pobjede bijelih

nogometni.net 14. srpnja 2017 0

U prvom susretu drugog pretkola Europske lige Osijek je na stadionu Gradski vrt pobijedi švicarski Luzern 2-0 načinivši veliki korak prema plasmanu u iduću rundu.

Nakon što je u prvom pretkolu Europske lige rutinski preskočio andorsku UE Santa Colomu ukupnim rezultatom 6-0, Osijek je pobjednički niz nastavio i protiv Luzerna ostvarivši veliku pobjedu bez primljenog gola.

Golove su zabili Muzafer Ejupi u 66. minuti i Eros Grezda u 80. minuti. Uzvratni susret je idućeg četvrtka u Luzernu.

Osijek je potpuno zasluženo izborio pobjedu, a ostaje tek žal što momčad Zorana Zekića nije iskoristila još koju priliku i uvjerljivije slavila i tako možda već u prvoj utakmici osigurala prolaz. Osijek je krenuo u susret hrabro i razigrano i već u prvom poluvremenu je mogao riješiti pitanje pobjednika. Domaćin je u prvih 45 minuta propustio četiri sjajne prilike.

Prvu priliku imao je već u 11. minuti nakon sjajne kontre. Muzafer Ejupi je uposlio Petra Bočkaja koji je ušao u šesnaesterac i sa 13 metara pucao preko gola. U 28. minuti goste je spasio vratar Jonas Omlin. Borna Barišić je odlično ubacio, Ejupi pucao glavom, no Omlin je sjajno reagirao. U 41. minuti vidjelo smo gotovo identičnu situaciju. Barišić je ponovo sjajno ubacio, no ovoga puta glavom je pucao Lopa, no nije dobro zahvatio loptu. Najbliže golu u prvom dijelu Osijek je bio u sudačkoj nadoknadi kada je Bočjak iz slobodnog udarca sa 25 metara uzdrmao vratnicu.
Švicarsku obranu Zekićeva momčad je napokon probila u 66. minuti, a pogodak je postigao Ejupi sjajnim udarcem glavom.

Bočkaj je ubacio loptu rukom iz auta daleko u kazneni prostor, a Ejupi je sjajno skočio i zabio za 1-0. Svoju dominaciju Osijek je okrunio i drugim golom Erosa Grezde u 80. minuti. Napadaču Osijeka pomogao je i gostujući vratar svojom lošom reakcijom.

Nogometaši Hajduka su u prvoj utakmici 2. pretkola Europske lige u Dugopolju protiv Levskog došli do pobjede 1-0. Jedini gol na susretu djelo je mađarskog napadača Futacsa iz kaznenog udarca u 24. minuti.

Hajduk u Sofiju putuje s prednošću od 1-0. I to je ono što je najbitnije. Stadion “Hrvatskih vitezova”, budući da se na Poljudu održava festival elektronske glazbe Ultra u četvrtak je disao za Hajduk.

Što se tiče samog dvoboja, Hajduk je zasluženo pobijedio, ali rezultat iz Dugopolja ipak ne sugerira miran uzvrat za Splićane u Sofiji.
Bijeli su mogli i do veće, sigurnije pobjede, imali su prilika za bolji rezultat, ali za utjehu im ostaje minimalna pobjeda i spoznaja da su kvalitetnija momčad od skromnog Levskog koji nije pružio neku bajnu partiju pred svojih 200-tinjak navijača, koji su bili ograđeni trostrukim kordonom policije i dvostrukim redara.

Bugari su držali defanzivni segment igre vrlo dobro, ali u onom kreativnom su bili lošiji nego Hajduk. Tvrdu utakmicu, pravu šahovsku partiju gledali smo gotovo 50 minuta susreta.
U drugom dijelu Hajduk je stvorio više prilika nego gosti iz Bugarske, Bijeli su natjerali prvog vratara Levskog Mitreva na nekoliko ozbiljnih intervencija, ali na kraju ostaje otvoren uzvrat na praznom stadionu u Sofiji. Ipak, Hajduk je u prednosti, maloj, ali bitnoj, jer nije dobio pogodak u Dugopolju.

Levski je imao veći posjed lopte u svojim nogama, ali manje šansi. Nisu bugarski nogometaši bili nešto raspoloženi u kreativi na travnjaku, ali to je zasluga i Joana Carrilla koji je odlično složio taktiku koja je bila veliki zalogaj za Levski.