Briljantna ‘bomba’ Gorgona spasila Rijeku u Norveškoj, Hajduk nije uspio slomiti očajne goste

nogometni.net 9. kolovoza 2018 0

U prvoj utakmici 3. pretkola Europske lige nogometaši Rijeke odigrali su 1:1 u Norveškoj protiv Sarpsborga i tako izborili dobar rezultat pred uzvrat, no tek moraju pokazati da su bolji od protivnika…

Kekova družina započela je svoju novu europsku avanturu ovog četvrtka u Sarpsborgu i može zadovoljna otputovati kući. U neizvjesnoj utakmici u kojoj su obje momčadi imale svoje prilike na kraju nije bilo pobjednika, no gol u gostima daje određenu prednost Rijeci uoči uzvrata u kojem mora odigrati bolje ako želi do kraja slomiti neugodnog rivala.

Bio je to dvoboj u kojem je Sarpsborg pred dobro ispunjenim stadionom žestoko krenuo, no Riječani se nisu dali iznenaditi u početnim minutama. Dapače, u 9. minuti Acosty je mogao šokirati Norvežane kad je izašao pred Vasjutina i pucao u suprotni kut, no ruski golman vješto mu je obranio, da bi odbijena lopta došla do Pavičića, a njemu je Tamm na gol liniji zaustavio udarac.

Zabiti je mogao i Heber kad je nakon pogreške norveške obrane izašao sam pred Vasjutina, no ovaj mu je obranio udarac iz blizine u 31. minuti, a devet minuta kasnije imao je posla i Simon Sluga nakon udarca Nielsena, no vješto mu je obranio, a zatim i nogom odbio loptu ispred Muhammeda.

Drugo poluvrijeme počelo je jalovom petominutnom dominacijom Sarpsborga, a onda je Rijeka sve mogla riješiti. U 57. minuti Heber je pucao, lopta se odbila do Gorgona koji je potpuno sam pucao u čistoj situaciji, ali Vasjutin ga je zaustavio briljantnom refleksnom obranom.

Aleksandr Vasjutin izvadio je ispod grede i udarac Župarića u 63. minuti, a onda je stigla kazna na drugoj strani. Norvežani su iz jednog auta dalekometnim ubacivanjem dotjerali loptu do peterca, a tamo je Kristoffer Zacahriassen glavom matirao Slugu.

U sljedećim minutama Rijeka je opasno živjela, jer Sarpsborg je napadao i prijetio novim golom, no u 83. minuti na scenu je stupio Alexandar Gorgon i fantastičnim udarcem s više od 20 metara napokon matirao Vasjutina i izjednačio na 1:1.

Do kraja susreta rezultat se više nije mijenjao, što znači da odluka pada na Rujevici sljedećeg četvrtka, gdje će Kekova momčad morati biti izuzetno oprezna, no ostaje u ulozi jasnog favorita za prolazak dalje…

U prvoj utakmici trećeg pretkola Europske lige na Poljudu su Hajduk i rumunjska Steaua odigrali 0:0 pa hrvatskog prvaka očekuje težak posao u uzvratu za tjedan dana na gostovanju kod bivšeg europskog prvaka

Bez obzira na slabu igru, loš ulazak u hrvatsko prvenstvo (jedan bod u dva kola) te rasprodaju igrača uoči europskih ogleda, Poljud je opet bio ispunjen. Više od 25 tisuća gledatelja stiglo je u splitsku nogometnu arenu podržati’ bile’ u pohodu na Europsku ligu.

Nažalost, navijači Hajduka još jednom su ostali razočarani, bila je to loša utakmica, a jedan od razloga za to gotovo sigurno je travnjak koji je nedostojan Uefinog natjecanja.

Domaćim nogometašima ne može se zamjeriti na borbenosti i želji, ali zaista je bilo teško složiti nešto na tako očajnom terenu. Gostima, koji su samo razmišljali kako da sačuvaju svoj mrežu, to je odgovaralo, a kada je Hajduk nešto pokušao napraviti dugim loptama i ubacivanjima Steauini braniči odigrali bi bez greške.

U prvom dijelu Kopićevi dečki krenuli su žestoko, tražili su brzi pogodak, ali taj početni nalet nije dugo trajao. Izgubljeni Rumunji nakon desetak minuta posložili su svoje obrambene zidove i sve lakše odolijevali. Pokušaji Juranovića, Ivanovskog, Caktaša… bili su preslabi ili neprecizni da bi se ozbiljnije zaprijetilo, dok je Steaua čekala pogrešku zadnje linije hrvatskog prvoligaša, ali je nije dočekala.

U nastavku slična priča s time da je tempo još malo pao. Ni pokušaji Hajdukovog trenera da sa uvođenjem Saida i Futacsa nešto promjeni prema naprijed, nisu urodili plodom. Zapravo, u zadnjih 20 minuta i gostujući igrači sve su učestalije dolazili na suparničku polovicu, ali srećom po Hajduk bez konkretnog učinka.

I na kraju u 89. minuti Said je fenomenalno pokušao, ali još bolje je na vratima Steaue reagirao Balgradean koji je spasio svoju momčad poraza i spriječio erupciju oduševljenja na Poljudu.