Dinamu u Istanbulu bod i prvo mjesto iako je drastično oštećen , golijade Arsenala, Sportinga i Milana

nogometni.net 29. studenoga 2018 0

Nogometaši Dinama u petom su kolu nogometne Europske lige u Istanbulu odigrali 0:0 kod Fenerbahčea te su s osvojenim bodom osigurali prvu poziciju u skupini D

Nastavlja se europska bajka hrvatskog prvaka. ‘Modri’ su već ranije, poslije 49 godina čekanja, izborili proljeće u nekom Uefinom natjecanju, a nakon novih 90 minuta u Europskoj ligi potvrdili su prvo mjesto u skupini te ih tako očekuju na papiru lakši suparnici u ždrijebu za nokaut fazu.

Dinamo nije nastavio savršeni učinak, jer je dosad imao četiri pobjede, ali i s ovim bodom može biti zadovoljan pogotovo što sudac dvoboja nije bio na visini zadatka te nam se čini da je u dvije situacije teško oštetio hrvatsku momčad (nedosuđeni penal i poništeni gol).

Atmosfera na stadionu Sucru Saracoglu nije bila ni približno paklena kakvu znaju napraviti Fenerovi navijači no turska momčad je bolje otvorila susret i dominirala je veći dio prvog poluvremena. Hrvatski prvak je u prvih 45 minuta imao jednu priliku. U 10. minuti Stojanovič je opalio izvana, Gavranović promijenio smjer lopte, a Harun Tekin uz puno muke zaustavio pokušaj napadača Dinama. Domaćin je najbliže golu bio u završnici prvog dijela kada je Valbuena ubacio iz kornera, Livaković izletio u prazno, a Škrtel promašio cijela vrata.

U drugom dijelu slična priča, domaćin je imao inicijativu, ali je Dinamo sada bio znatno opasniji i samo su ga sudačke pogreške spriječile da dođe do prednosti. Naime, u 65. minuti u kaznenom prostoru sleđa srušen je Olmo, ali sudac Schorgenhofer nije pokazao na bijelu točku iako je kontakta bilo.

Deset minuta kasnije nova sporna situacija na štetu našeg prvaka. Poslije ubačaja iz kornera glavom je zabio usamljeni Gojak, a djelitelj pravde poništio je pogodak. U 88. minuti i sreća je okrenula leđa Dinamu. Stojanović je opalio, vratar je bio savladan, ali lopta je završila u vratnici.

Dinamo je ovom utakmicom produžio niz bez poraza u Europskoj ligi na deset utakmica ostvarivši pritom šest pobjeda i četiri neodlučena ishoda. Posljednji put ‘modri’ su u ovom natjecanju poraženi 27. studenog 2014. od Astre (0:1).

U drugom susretu iz ove skupine Anderlecht i Spartak Trnava su također odigrali bez golova. Ivan Santini i Antonio Milić nisu nastupili za belgijski sastav.

Na ljestvici vodi Dinamo sa 13 bodova, Fenerbahče ima osam bodova i osigurao je prolaz, Spartak ima četiri boda, dok je Anderlecht ostao na začelju s dva boda.

Nogometaši Salzburga upisali su i petu pobjedu u skupini B Europske lige nakon što su na svom travnjaku pobijedili RB Leipzig sa 1-0 i tako osigurali prvo mjesto u skupini. Pogodak odluke zabio je Fredrik Gulbrandsen u 74. minuti. Za austrijski sastav je cijeli susret odigrao Marin Pongračić.

U drugom susretu iz ove skupine Celtic je na gostovanju pobijedio Rosenborg također sa 1-0 načinivši veliki korak prema plasmanu u drugi dio natjecanja. Utakmicu u Trondheimu odlučio je gol Scotta Sinclaira u 42. minuti. Za škotskog prvaka Filip Benković je odigrao cijeli susret.

Uoči zadnjeg kola Salzburg je sigurno prvi sa 15 bodova, Celtic ima devet bodova, RB Leipzig šest, a Rosenborg je posljednji bez boda. U zadnjem kolu Celticu će trebati bod protiv Salzburga kako bi osigurao prolaz dalje.

Arsenal i Sporting su i prije ovog kola osigurali prolaz u skupini E, a londonski sastav je gostujućom pobjedom protiv Vorskle 3-0 osigurao i ‘jedinicu’. Golove za ‘topnike’ zabili su Emile Smith Rowe (11), Aaron Ramsey (27-11m) i Joe Willock (41).

Sporting je bio još uvjerljiviji, na gostovanju je pobijedio Karabag sa 6-1. Golove za portugalski sastav zabili su Bas Dost (5-11m), Bruno Fernandes (20, 75), Nani (33) i Abdoulay Diaby (65, 82), dok je gol za domaći sastav postigao Abdellah Zoubir (14). Filip Ozobić je igrao za domaći sastav od 71. minute.

Prolaz u 16-inu finala osigurao je i Real Betis u skupini F, a korak do ‘proljeća’ je i Milan.

Betis je na svom travnjaku u sudaru protiv izravnog suparnika za prolaz pobijedio Olympiakos sa 1-0, a pogodak odluke zabio je Sergio Canales u 39. minuti.

U drugom susretu Milan je pobijedio Dudelange sa 5-2 nakon što su Luksemburžani vodili sa 2-1. Strijelci za Milan bili su Patrick Cutrone (21), Stelvio Cruz (66-ag), Hakan Calhanoglu (70), Tom Schnell (78-ag) i Fabio Borini (81), dok su golove za goste zabili Dominik Stolz (39) i Dave Turpel (49). Alen Halilović je za Milan igrao do 52. minute.