OSJEČANI PALI U OVOSEZONSKOJ EUROPSKOJ PREMIJERI , ZRINJSKI IZVUKAO DOBAR REZULTAT U ULTRECHTU

nogometni.net 26. srpnja 2019 0

CSKA Sofija pobjedom protiv Osijeka u 2. pretkolu osigurao je prednost uoči uzvratne utakmice u Gradskom vrtu. Prekrasnim pogotkom u 52. minuti pobjedu im je donio Brazilac Evandro.

I dok je Osijeku ovo bio prvi europski ispit ove sezone, sofijski sastav je u prvom pretkolu izbacio Titograd. Između dvije europske serije, Bugari su promijenili trenera. Dobromir Mitov je dobio otkaz zbog loših rezultata u prvenstvu na otvaranju sezone, a momčad je preuzeo srpski stručnjak Ljupko Petrović koji je do tada bio savjetnik.

Zanimljivo, Petrović je najbolji strijelac u povijesti Osijeka sa 139 golova, a najveći uspjeh u karijeri ostvario je kao trener Crvene zvezde osvojivši europski naslov 1991.

U prvom dijelu nismo gledali pretjerano zanimjlivu utakmicu. Braniči u momčadi Ljupka Petrovića dugim dodavanjima pokušali su pronaći svoje napadače. Većina ih je išla na brazilskog napadača Evandra koji se pokazao kao najveća prijetnja, ali dobro su se s njim nosili Mile Škorić i Boško Šutalo.

S druge strane najopasniji je bio Antonio Mance. Mladi napadač pokazao je kvalitetu kad god bi primio loptu, a autor je u najveće prilike u prvom dijelu. Petar Bočkaj probio je bok u 21. minuti, odlično centrirao, a Mance glavom gađao ravno u Černiauskasa.

Ako je pokoji navijač Hajduka pratio drugo poluvrijeme Osijekove utakmice, sigurno je doživio “deja vu”, Brazilac Evandro ni iz čega je zabio gol. I to kakav. Potegnuo je s 25 metara i pogodio tako da ni dva Ivušića to ne bi mogla obraniti i domaćini su pred lijepo popunjenim tribniama došli do prednosti.

Osijek je mogao izjednačiti u 80. minuti, Bočkaj je ubacio iz slobodnog udarca, Marić najviše skočio i pucao glavom, no lopta je prošla tik uz vratnicu. Samo dvije minute kasnije Osijek je imao najbolju priliku na utakmici, Mađar Laszlo Kleinheisler pucao je sa 16 metara pogodivši lijevu vratnicu.

Bilo je to najbliže što je Osijek stigao pogotku u ovoj utakmici. Uzvratni susret igra se u Osijeku za tjedan dana.

Nogometaši Eintracht Frankfurta pobijedili su u Tallinnu estonsku Floru sa 2-1 u prvom susretu 2. pretkola Europske lige. Zrinjski je na gostovanju u Utrechtu izvukao remi 1-1, a remizirala je i Olimpija koja je u Turskoj odigrala 2-2 protiv Yeni Malatyaspor. Eintarcht je rutinski stigao do pobjede, a golove za njemački sastav zabili su Lucas Torro u 24. minuti i Dejan Joveljić u 71. minuti. Za Floru je pogodak postigao Mikhel Ainsalu u 34. minuti. Hrvatski reprezentativac Ante Rebić odigrao je cijeli susret za goste.

Utrecht i Zrinjski su odigrali 1-1, a najbolji igrač utakmice bio je hrvatski vratar Ivan Brkić koji je izludio Nizozemce. Utrecht je tijekom utakmice imao 27 udaraca pri čemu 13 u okvir gola, čak 10 kornera i više od 60 posto posjeda lopte, ali nije uspio ostvariti pobjedu. Gosti su poveli u 34. minuti golom Miljana Govedarice na asistenciju hrvatskog nogometaša Frane Čirjaka. Utrecht je izjednačio u 61. minuti preko Gyrana Kerka

Odličan rezultat je ostvarila i Olimpija koja je na gostovanju odigrala 2:2 protiv Yeni Malatyaspora. Vodeći pogodak za slovenski sastav zabio je hrvatski nogometaš Ante Vukušić u 13. minuti. Turci su okrenuli rezultat golovima Mina Meze (20) i Adisa Jahovića (66), no u 74. minuti je izjednačio Stefan Savić. Vukušić je igrao do sudačke nadoknade.

Dodajmo i kako se Ventspils lako obračunao s malteškom Gzirom United koja je u 1. pretkolu šokantno izbacila Hajduk. Latvijci su pobijedili s uvjerljivih 4-0, a golove su zabili Kaspars Svarups (41), Helio Baptista (50), Ingars Stuglis (83) i Aiyegun Tosun (87).