Turska i Francuska se plasirali na Europsko prvenstvo 2020. godine , Češka ide na završni turnir ; Srbija i Portugal nastavili borbu za Euro,

nogometni.net 15. studenoga 2019 0

Nogometaši Turske i Francuske su se plasirali na Europsko prvenstvo 2020. godine.

Turska je večeras u Istanbulu dočekala Island i zahvaljujući osvojenom bodu (0:0) se plasirala na smotru najboljih evropskih nogometnih reprezentacija.

Turska je u devet odigranih utakmica u kvalifikacionoj grupi H ostvarila šest pobjeda, dva remija i samo jedan poraz i kolo prije kraja se plasirala na Euro.

Ovim rezultatom profitirala je i Francuska koja večeras (20:45) igra utakmicu protiv Moldavije, no zahvaljujući rezultatu iz Istanbula i aktuelni svjetski prvaci su se kvalificirali na završni turnir.

Prije Turske i Francuske plasman na Euro je ostvarilo šest selekcija, a to su Belgija, Italija, Rusija, Poljska, Ukrajina i Španjolska.

Nogometaši Kosova su izgubili u Češkoj i na taj način ostali bez plasmana na Euro 2020. godine.

Kosovo je gostovalo u Plzenu u susretu grupe A koji je domaću selekciju Češke mogao odvesti na Euro. Česima je za direktan plasman kolo prije kraja trebala pobjeda, a do nje su stigli naokn preokreta rezultatom 2:1.

Kosovo je povelo rezultatom 1:0 u 50. minuti kada je Nuhiu pogodio na Hadergjonajevu asistenciju.

Češka je dominirala tokom čitavog susreta, a to se domaćoj selekciji isplatilo u 71. minuti kada je Kral matirao Murića za 1:1. Do kraja susreta domaći igrači su i dva puta pogodili prečku, a potom je Čelustka u 79. minuti pogodio za konačnih 2:1 i odveo Češku na Euro.

U ovoj grupi Engleska, koja se već plasirala na Euro, je razbila Crnu Goru rezultatom 7:0 (Oxlade-Chamberlain 11., Kane 19., 24., 37., Rashford 30., Šofranac autogol 66., Abraham 84.).

Nogometaši Srbije i Portugala će u posljednjem kolu kvalifikacione grupe B za odlazak na Euro 2020. dobiti odgovor na pitanje koja će od te dvije ekipe uz Ukrajinu biti učesnik smotre najboljih europskih selekcija.

Srbija je savladala Luksemburg na stadionu “Rajko Mitić” rezultatom 3:2. Pogotke za domaću selekciju postigli su Mitrović (11., 43.) i Radonjić (70.), dok su za goste pogađali Rodrigues (54.) i Turpel (75.).

Portugal je rutinski nadigrao Litvaniju rezultatom 6:0 uz hat-trick Ronalda. Najbolji igrač Portugala je pogađao u 7., 22. i 65. minuti susreta, a po jedna pogodak su dodali Pizzi (52.), Paciencia (56.) i Silva (63.).

U posljednjem kolu 17. novembra Portugal će gostovati kod Luksemburga i pobjedom će sigurno otići na Euro. Srbija, koja će kod kuće igrati protiv Ukrajine, ima samo jedan način da se domogne Eura, a to je da se nada kiksu Ronalda i društva i eventualnom pobjedom nad Ukrajinom bi otišla na Euro.