Džeko odveo Romu u šesnaestinu finala, Bašakšehir šokantno izbacio Gladbach u 90. minuti , Lazio završio nastup u Europi

nogometni.net 13. prosinca 2019 0

Večerašnjim utakmicama završena je grupna faza Europske lige, a među 32 najbolje ekipe u drugom po snazi europskom klupskom takmičenju.

Roma se uz dosta sreće plasirala dalje iz grupe J. Italijanska ekipa je remizirala kod kuće sa Wolfbergerom (2:2), ali je prošla dalje zahvaljujući tome što je Bašakšehir slavio na gostovanju kod Gladbacha (2:1).

Roma je povela na Olimpicu u 7. minuti kada je golman Kofler srušio Džeku, a Perotti je bio siguran sa bijele točke.

Gosti iz Austrije izjednačili samo tri minute kasnije kada je Florenzi postigao autogol, a u 19. minuti Roma je ponovo stigla u vodstvo, a kada je lijepu akciju rutinski realizirao Džeko.

Wolfsberger je stigao do izjednačenja u 64. minuti kada je Weissman matirao Lopeza za konačnih 2:2.

Gladbach je dočekao Bašakšehir, a susret je odlučen u posljednjim sekundama. Thuram je doveo njemačku ekipu u vodstvo u 33. minuti, a na 1:1 je poravnao Kahveci u 44. minuti.

Gosti su šokirali njemačku ekipu u 90. minuti kada je Crivelli pogoio za konačnih 2:1, te se Bašakšehir pridružio Romi u šesnaestini finala, dok je Gladbach ispao.

Nogometaši Partizana pobjedom su se oprostili od Europe. U Beogradu je gostovala Astana, a Partizan je slavio ubjedljivim rezultatom 4:1.

Pogotke za crno-bijele su postigli Soumah (4.), Sadiq (22., 76.) i Asano (26.), dok je počasni pogodak za goste postigao Rotariu (79.).

Nakon utakmica koje su odigrane u terminu od 18:55 sati poznato je novih 12 učesnika nokaut faze Europske lige.

Među njima nisu nogometaši Lazija koji su završili s nastupima u Europi porazom od Rennesa rezultatom 2:0. Nebeskoplavi su gostovali u Francuskoj i bila im je potrebna pobjeda uz poraz Cluja od Celtica kako bi prošli dalje iz grupe E. No, nijedan ishod te dvije utakmice se nije desio.

Rennes je slavio rezultatom 2:0 pogcima Gnangona (31., 87.), dok je Cluj savladao Celtic rezultatom 2:0 (Bueca 49., Đoković 70.).

Asmir Begović je odgledao remi svoje ekipe sa klupe za rezerve. Qarabag je remizirao kod kuće sa Dudelangeom rezultatom 1:1 (Gueye 90+1. – Bougrine 63.) i na taj način završio nastup u Europskoj ligi.

Sead Kolašinac nije bio u sastavu Arsenala na gostovanju kod belgijskog Standarda, a susret je završen rezultatom 2:2 (Bastien 47., Amallah 69. – Lacazette 78., Saka 81.).

U nokaut fazu takmičenja iz grupne faze Europske lige dalje idu Sevilla, APOEL, Malmo, Copenhagen, Basel, Getafe, LASK, Sporting, Celtic, Cluj, Arsenal, Eintracht, Rangers, Porto, Espanyol, Ludogorec, Gent, Wolfsburg, Roma, Bašakšehir, Braga, Wolverhampton, Manchester United i AZ, a u nokaut fazi Europske lige takmičenje nastavljaju ekipe koje su završile grupnu fazu Lige prvaka na trećim mjestima, a to su Ajax, Salzburg, Inter, Benfica, Bayer, Šahtar, Olympiacos i Club Brugge.