Senzacija u Zagrebu: Dinamo izbacio Tottenham iz Europske lige , Manchester United golom Pogbe slavio na San Siru

nogometni.net 19. ožujka 2021 0

Nogometaši Dinama ostvarili su najveći evropski uspjeh u novijoj historiji. Zagrepčani su u revanš susretu osmine finala Evropske lige eliminisali slavni Tottenhham, nakon što je poslije produžetaka bilo 3:0 za hrvatskog prvaka.

Modri su jurili zaostatak iz prvog meča od 2:0 protiv ekipe Josea Mourinha i od početka su se postavili hrabro, te su dominirali u posjedu lopte. Najbolju šansu u prvom dijelu imao je Lovro Majer u 35. minuti, kada je neometan s desetak metara šutirao pored gola.

Dinamo je u nastavku izvršio još veći pritisak, a za dobru igru nagrađeni su u 62. minuti. Mislav Oršić se sjajno namjestio na šut iskosa s vrha šesnaestarca i fenomenalno je pogodio suprotne rašlje za 1:0.

Hrvatski prvak potom nije srljao, čekao je strpljivo svoju šansu, a dočekali su je u 83. minuti. Rezervista Atiemwen je lijepo uposlio Oršića koji je s desetak metara preciznim udarcem matirao Llorisa za 2:0.

Tottenham je u finišu imao najbolju šansu preko Harryja Kanea, ali je njegov udarac s gol-linije izbacio Theophile-Catherine i ušlo se u produžetke.

U prvom produžetku veliku šansu je imao Leovac u 96. minuti, ali iz vrlo dobre situacije šutirao je traljavo, pored gola. I onda, u 106. minuti, Oršić koji je odigrao utakmicu karijere, nakon izvanrednog solo prodora postigao je fenomenalan gol za 3:0 i svoj hat-trick.

Uslijedio je pritisak gostiju, koji su kolosalnu šansu propustili u 116. minuti. Kane je iz blizine šutirao i kada su mnogi vidjeli loptu u mreži, Livaković se panterski bacio i spasio svoj gol.

Ostalo je do kraja 3:0, pa se Dinamo senzacionalno plasirao u četvrtfinale Evropske lige.

Roma, Arsenal i Granada su postali prvi četvrtfinalisti Evropske lige nakon večerašnjih susreta protiv Šahtara, Olympiacosa i Moldea.

Roma je slavila protiv Šahtara u prvom meču rezultatom 30 i večerašnji revanš u Ukrajini bio je formalnost za rimski klub.

U Kijevu je Vučica slavila sa 2:1 pogocima Mayorala iz 48. i 72. minute, te je sa ukupnih 5:1 prošla dalje. Pogodak za ukrajinsku ekipu je postigao Moraes u 59. minuti. Edin Džeko nije ulazio u igru u redovima Rome.

Arsenal je kod kuće izgubio od Olympiacosa rezultatom 1:0, no s obzirom da je slavio u gostima sa 3:1 prošao je dalje. jedini pogodak na meču postigao je El Arabi u 51. minuti susreta.

Molde je savladao Granadu rezultatom 2:1, no španska ekipa je prošla dalje jer je u prvom meču slavila sa 2:0.

Nogometaši Manchester Uniteda plasirali su se u četvrtfinale Evropske lige nakon što su kao gosti na San Siru pobijedili Milan rezultatom 1:0.

Rossoneri su imali povoljnih 1:1 iz prvog meča na Old Traffordu i bili su u blagoj prednosti, a u čvrstom susretu, bez mnogo šansi na obje strane, odlučio je pogodak Paula Pogbe u 48. minuti.

Francuz se dobro snašao nakon gužve u kaznenom prostoru Milana i veoma lukavim udarcem iz blizine matirao je Gigija Donnarummu za pobjedu 1:0 koja je Crvenim đavolima bila dovoljna za prolazak u narednu rundu.

Neizvjesno je bilo i u susretu Glasgow Rangersa i Slavije Prag, ali na kraju se radovao češki tim koji je kao gost slavio 2:0 pogocima Olayinke u 14. i Stanciua minuti i nakon 1:1 iz prvog susreta, prošao dalje.

Prolaz dalje, bez većih problema, potvrdili su i Ajax koji je kao gost nadigrao Young Boys 2:0 (ukupno 5:0) i Villarreal koji je također bio bolji od Dynamo Kijeva sa 2:0 (ukupno 4:0).