Inter je novi prvak Italije, kraj devetogodišnje dominacije Juventusa ; Bale postigao hat-trick i donio pobjedu Tottenhamu

nogometni.net 3. svibnja 2021 0

Ekipa Intera nakon 10 godina zvanično je skinula Juventus s trona Serije A i osvojila 19. titulu prvaka u klupskoj historiji i prvu od 2010. godine.

Interu je za zvanično osvajanje Scudetta bio dovoljan današnji remi Sassuoloa i Atalante, što znači da će oni nakon ovog kola imati 13 bodova više od Atalante i Milana, četiri kola prije kraja Serije A.

Nakon devetogodišnje dominacije koju je upravo Antonio Conte počeo s Juventusom, sada je ovaj sjajni stručnjak kao trener Intera prekinuo veliki niz Stare dame i simptomatično, kao trener najljućeg rivala prekinuo niz Juventusa.

Posljednju titulu prvaka s Interom osvojio je Jose Mourinho u najuspješnijoj sezoni u historiji kluba, a bilo je to u sezoni 2009-2010 kada su osvojili popularnu tripletu (Serie A, Kup Italije i Ligu prvaka).

U dosadašnjem dijelu sezone Inter je osvojio 82 osvojena boda uz 25 pobjeda, sedam remija i samo dva poraza, a najviše pogodaka u ovoj sezoni postigao je Lukaku (21).

Što se tiče ovog kola, Conteovi igrači su u subotu na stadionu Ezio Scida u 34. kolu Serije A pobijedili ekipu Crotonea rezultatom 2:0.

Što se tiče ostalih utakmica, Napoli je šokantno u 96. minuti ostao bez izuzetno važna tri boda protiv Cagliarija i tako znatno ugrozio borbu za mjesto koje vodi u Ligu prvaka, dok je fantastičan meč između Bologne i Fiorentine završen bez pobjednika (3:3).

Nogometaši Juventusa su pobijedili Udinese u gostima rezultatom 2:1 i vratili se na mjesto koje vodi u Ligu prvaka naredne sezone.

Susret 34. kola italijanske Serie A nije počeo dobro za Staru damu obzirom da je već u 10. minuti desni bek Nahuel Molina pogodio za vodstvo domaće ekipe 1:0.

Ipak, do kraja susreta Juventus je uspio stići do preokreta i pobjede, a junak Stare dame je bio Cristiano Ronaldo.

Sjajni Portugalac je najprije u 83. minuti realizovao penal za 1:1, a potom je u 89. minuti pogodio za konačnih 2:1 i Juventusu donio napredak sa petog na treće mjesto na tabeli.

Ekipa Rome doživjela je poraz od Sampdorije u meču 34. kola italijanske Serije A rezultatom 2:0, a kapiten Zmajeva Edin Džeko promašio je penal i uz to su mu sudije zbog ofsajda poništile dva pogotka.

Roma je tokom prvog poluvremena bila puno bolji protivnik od Sampdorije, no u 45. minuti Silva je pogodio za 1:0 i donio domaćoj ekipi prednost od 1:0. Prije toga, tačnije u 28. minuti, Džeko je postigao gol i doveo Romu u vodstvo, no pomoćni sudija je signalizirao nedozvoljenu poziciju.

Još jednu veliku šansu u prvom poluvremenu Džeko je imao u 42. minuti kada je prošao protivničkog golmana, no otišao je previše u stranu i nije uspio poslati loptu u praznu mrežu.

U 58. minuti Džeki je poništen i drugi gol, opet zbog nedozvoljene pozicije, iako je kao u prvoj situaciji rutinski riješio jedan na jedan s protivničkim golmanom. U 66. minuti Sampdorija postiže i drugi gol, ovaj put preko Jankta.

U 72. minuti sudac Sacchi je svirao penal za Romu, odgovornost je preuzeo Džeko, ali mu je golman Sampdorije Audero “pročitao ovaj udarac” i obranio mu penal. Do kraja utakmice rezultat se nije promijenio pa je Sampdorija upisala 13. pobjedu u ovoj sezoni, dok je Romi ovo bio 11. poraz.

Nogometaši Tottenhama su razbili Sheffield United u 34. kolu engleskog Premiershipa rezultatom 4:0.

Junak pobjede Tottenhama je bio večeras sjajni Gareth Bale koji je postigao hat-trick. U 36. minuti je postigao prelijep pogodak kada je vanjskim dijelom kopačke lobovao Aarona Ramsdalea za 1:0, što je bio i konačan rezultat prvog poluvremena.

U 51. minuti Heung-Min Son je pobjegao odbrani i pogodio za 2:0, no pogodak je poništen zbog milimetarskog ofsajda.

Bale je potom postigao još dva pogotka u 61. i 69. minuti za uvjerljivih 3:0, a konačnih 4:0 je postavio Son eurogolom u 77. minuti susreta.