Lille prekinuo dominaciju PSG-a i nakon 10 godina opet osvojio naslov prvaka ; Chelsea i Liverpool u posljednjem kolu izborili Ligu prvaka

nogometni.net 24. svibnja 2021 0

Nogometaši Lillea četvrti put u povijesti osvojili su naslov prvaka Francuske nakon što su u zadnjem kolu svladali u gostima Angers 2:1 i postali prvaci s bodom prednosti ispred favoriziranog PSG-a

Momčad kojoj su prije prvenstva davali svega jedan posto šansi za osvajanje naslova pokraj superbogatog PSG-a, iskoristila je sva posrtanja Parižana i uzela neočekivanu titulu.

Pobjedu su klubu sa sjevera Francuske donijeli Johnatan David (10) i Burak Yilmaz (45+1pen), a domaćini su dali počasni gol u drugoj minuti sudačke nadoknade. Domagoj Bradarić je ostao na klupi za pričuve novoga prvaka.

Lilleu je ovo četvrti naslov u povijesti, prvak Francuske bio je u prošlom stoljeću (1946, 1954) te u sezoni 2010./’11, kada je za njih igrao i Eden Hazard.

PSG je slavio kod Bresta 2:0 golom Mbappea i autogolom Faivrea, dok je Monaco bivšeg hrvatskog izbornika Nike Kovača izborio Ligu prvaka odigravši 0:0 kod Lensu.

No, Monacu je na kraju pomogla Nica koja je neočekivano s 3:2 slavila u gostima kod Lyona.

Bordeaux se spasio ispadanja pobijedivši u gostima Reims 2:1, a za drugi gol gostiju asistirao je hrvatski reprezentativac Toma Bašić. Duje Ćaleta Car je odradio cijelu utakmicu za Marseille, koji je izgubio 1:0 kod Metza.

Gubitnik kola je Nantes koji je kod kuće poražen od Montpelliera 2:1 i ‘kanarince’ sada čeka neizvjesnost kvalifikacija za ostanak.

Nogometaši Liverpoola i Chelsea zauzeli su treće i četvrto mjesto nakon zadnjeg kola Premiershipa, te su izborili Ligu prvaka, dok je Arsenal završio kao osmi na ljestvici i tako ostao bez nastupa u europskim natjecanjima

Liverpool je na svom Anfieldu golovima Sadia Manea svladao nezainteresirani Crystal Palace 2:0, dok je Chelsea izgubio kod Aston Ville 2:1, ali mu je pomogao Tottenham koji je u posljednjim minutama utakmice ipak slavio kod Leicestera 4:2.

U izvanrednoj utakmici ‘lisice’ su dvaput vodile golovima Vardyja iz penala (18, 52), a Tottenham je prvo smanjio preko Kanea (41) te do izjednačenja stigao u 76. minuti autogolom Schmeichela. U tom je trenutku Arsenal bio u Europi, no u samoj završnici ‘topnicima’ je presudio Gareth Bale. Velšanin je zabio prvo u 87. minuti za vodstvo ‘spursa 3:2, a potom i za konačnu pobjedu 4:2 u 96. minuti.

Aston Villa je golovima Traorea i El Ghazija slavila protiv Chelseaja, za koji je zabio Chilwell. Mateo Kovačić je igrao za Chelsea do 66. minute.

U Europu će i West Ham, koji je s 3:0 pobijedio Southampton, dok je prvak City s 5:0 ‘potopio’ Everton. Na proslavi titule bilo je čak 10.000 navijača, a od njih se Sergio Aguero oprostio zabivši dva gola za ‘građane’.

‘Topnici’ su svladali Brighton s 2:0 i bili su u Europi do 87. minute, kada je Gareth Bale zabio za vodstvo i pobjedu Tottenhama. ‘Spursi’ su tako osvojili 62 boda i kao sedmi na ljestvici idu u Konferencijsku ligu. Arsenal je osvojio bod manje i neće vidjeti Europu sljedeće sezone.

Manchester United sezonu završava kao drugi, ‘crveni vragovi’ su za kraj slavili kod Wolverhamptona 2:1. Iz lige ispadaju Sheffield United, Fulham i West Bromwich.