Razigrana Nizozemska se trijumfom protiv Austrije plasirala u osminu finala , Magični De Bruyne “okrenuo” Dansku

nogometni.net 18. lipnja 2021 0

Nogometaši Nizozemske osigurali su plasman u osminu finala Evropskog prvenstva nakon što su večeras u Amsterdamu u drugom kolu grupne faze pobijedili selekciju Austrije rezultatom 2:0.

Susret je odlično krenuo po domaćina budući da je sudija Grinfeld nakon asistencije VAR-a već u 9. minuti dosudio penal za Nizozemsku nakon što je Dumfries pao poslije duela u šesnaestercu. Siguran s bijele tačke bio je Depay za vodstvo Nizozemske.

I u nastavku meča Nizozemska je bila daleko bolji protivnik, a u dva navrata propisno se ispromašivao Depay. Odličnu šansu je propustio i Wijnaldum koji je bio izblokiran u posljednji tren pa se na odmor otišlo s rezultatom 1:0.

I u nastavku ista slika na terenu, a novu veliku priliku za Nizozemsku propustio je De Vrij nakon udarca glavom.

Ipak, nagrada za sjajnu igru Nizozemske stigla je u 67. minuti. Depay je odlično izbacio Malena koji potom nesebično upošljava sjajnog Dumfriesa koji udvostručuje prednost Nizozemske.

Do kraja meča više nije bilo uzbuđenja budući da je Nizozemska bila zadovoljna rezultatom, dok je Austrija jalovo napadala bez pravih prilika za postizanje gola.

Nizozemska je prva na tabeli grupe C s maksimalnih šest bodova, Ukrajina i Austrija dijele drugo mjesto sa po tri boda, dok je Sjeverna Makedonija bez bodova. U ponedjeljak se igra posljednje kolo ove grupe u kojem se sastaju Nizozemska i Sjeverna Makedonija te Austrija i Ukrajina.

Nogometna reprezentacija Belgije nakon preokreta u drugom poluvremenu pobijedila je Dansku u susretu 2. kola grupne faze Evropskog prvenstva rezultatom 2:1 i tako osigurala prolazak u osminu finala.

Danci su u ovaj meč ušli silno motivisani i od prve minute vršili su žestok pritisak prema golu Belgije, a nagrada za takvu igru došla je već u drugoj minuti kada je Poulsen pogodio za 1:0.

Hojbjerg je oduzeo loptu protivnicima, a onda uposlio Poulsena koji rutinski pogađa za 1:0 i veliko slavlje domaćih navijača.

Nogometaši Danske i Belgije prekinuli su susret u 10. minuti kako bi zajedno pružili podršku Christianu Eriksenu koji se srušio na teren u susretu prvog kola protiv Finske, a svakako da su te scene obišle Evropu i još jednom pokazale svu moć nogometa.

Što se tiče terena, u prvom poluvremenu još izdvajamo šansu Damsgaarda koji je šutirao pored gola iz dobre pozicije, dok Belgija u prvih 45. minuta nije napravila ama baš nijednu šansu.

Ključna je bila promjena na poluvremenu kada je na teren ušao oporavljeni Kevin De Bruyne, a njemnu je samo devet minuta bilo potrebno da upiše asistenciju za Thorgana Hazarda koji lagano loptu šalje u praznu mreži i donosi poravnanje svom timu.

Do potpunog preokreta, a na kraju i do pobjede, Belgija stiže u 71. minuti kada je De Bruyne fantastičnim udarcem s distance pogodio za 2:1 i tako svom timu donio prolaz u narednu fazu.

Danska je do kraja meča mogla doći do poravnanja, ali Braithwaite u dvije situacije nije imao sreće i na kraju je njegov tim doživio poraz. Belgija će u posljednjem kolu igrati protiv Finske, dok će Danska igrati protiv Rusije.