Rijeka ispisala povijest hrvatskog nogometa; prva od naših klubova ostvarila pobjedu u novom Uefinom natjecanju , Osijek izvukao nulu

nogometni.net 23. srpnja 2021 0

U prvoj utakmici drugog pretkola Konferencijske lige Rijeka je na gostovanju na Malti kod Gzire Uniteda slavila 2:0 golovima Bušnje (57) i Ampema (77)

Rijeka će ostati upisana u povijesti našeg nogometa kao hrvatski klub koji je prvi zaigrao i prvi upisao pobjedu u novom Uefinom natjecanju. Momčad s Rujevice bila je favorit uoči susreta, a to je potvrdila na travnjaku te si je širom otvorila vrata treće kvalifikacijske runde.

Naravno, treba biti i dalje oprezan, jer je upravo Gzira kreirala veliku senzaciju protiv jednog drugog hrvatskog predstavnika Hajduka kada ga je prije dvije godine izbacila iz prvog pretkola Europske lige i to nakon što je također kod kuće bila poražena 0:2 da bi u uzvratu na Poljudu slavila 3:1.

Nakon 20 minuta uspavanke, kada se na terenu nije ništa dešavalo, gostujući nogometaši su se probudili, ubacili u brzinu više i bili sve opasniji ispred gola malteškog vratara Habera. No na odmor se otišlo bez pogodaka.

Zato je procurilo u nastavku. U vodstvo je Rijeka stigla u 57. minuti preciznim udarcem Bušnje s vrha kaznenog prostora nakon prodora i povratne lopte Tomečaka.

U 77. minuti prednost je povećao Ampem iskoristivši odličnu reakciju Obregona koji je oteo loptu domaćem vrataru i zatim uposlio svog novog suigrača koji je sa 10-ak metara pogodio prazan gol.

Rijeka je utakmicu završila s igračem manje, jer je Lepinjica u 87. minuti zaradio drugi žuti karton, a prvi je dobio u 62. minuti.

Uzvrat je na Rujevici za tjedan dana.

Pobjednik susreta Rijeka – Gzira United u 3. će pretkolu igrati protiv boljeg iz ogleda škotskog Hiberniana i andorske Santa Colome.

U prvoj utakmici drugog pretkola Konferencijske lige Osijek je na gostovanju u Poljskoj kod Pogona Szczecina odigrao 0:0

Nogometaši Osijeka u novu sezonu su ušli uvjerljivom pobjedom u HT Prvoj ligi prošlog vikenda protiv Šibenika (3:0). Dobar prvenstveni start podigao je samopouzdanje u prvoligašu s Drave uoči teškog europskog iskušenja.

Na nezgodnom gostovanju u Poljskoj Osječani su izborili pozitivan rezultat (0:0), ali koji isto tako ne dopušta ni najmanje opuštanje, jer se je poljski suparnik pokazao kao ozbiljna i neugodna momčad.

Žustro i žestoko u utakmicu su ušle obje momčadi, s time da je Pogon u prvih deset minuta imao dvije dobre prilike za vodstvo. U ostatku prvog dijela Osijek je zagospodario terenom. Bila je primjetna nešto veća kvaliteta Osječana koji su, ipak, teško stvarali prave šanse. Najčešće je pokušavao Mierez, ali prvih 45 minuta je završilo bez pogodaka.

Nastavak nije donio značajnije promjene u igri. Energični su na terenu bili igrači oba sastava, ali su prave prilike pred vratarima bile rijetke. Čak je Pogon u nastavku bio nešto napadački odvažniji i bio je bliže pogotku, ali sve je završilo utakmicom bez golova.