Osijek doživio neugodan poraz u Sofiji, Rijeka se s teškog gostovanja iz Škotske vraća neporažena

nogometni.net 6. kolovoza 2021 0

Nogometaši Osijeka u prvoj su utakmici trećeg pretkola Konferencijske lige pretrpjeli 2:4 (1:3) poraz na gostovanju kod CSKA u Sofiji.

Strijelci za CSKA bili su Mazikou (30), Carey (39), Caicedo (42) i Jomov (74), dok su pogotke za Osijek postigli Turicov (41-ag) i Topčagić (90+3).

Domaći sastav svoju je bolju igru od početka utakmice okrunio golom Mazikoua. Napadač bugarskog sastava prihvatio je loptu na 30-ak metara od Osijekova gola, sjurio se u kazneni prostor pritom se riješivši nekoliko suparničkih igrača i zatimjakim udarcem sa 10-ak metara svladao Ivušića.

Na 2:0 CSKA je povisio u 39. minuti, Turicov je dobio loptu na desnom krilu, ubacio na pet metara gdje je u skoku najviši bio Carey i glavom poslao loptu u mrežu.

Osijek se nakratko vratio u igru samo dvije minute potom. Fiolić je izveo udarac iz kuta, kapetan Škorić je bio u skoku s dvojicom domaćih igrača te natjerao Turicova da udarcem glavom svlada vlastitog vratara.

No, tih 2:1 stajalo je tek nešto više od minute, ponovno je CSKA probio lijevu stranu Osijekove obrane, ovoga puta za prostor za centaršut izborio se Jomov i točno u glavu pogodio Caiceda koji nije propustio upisati se u strijelce.

U drugom poluvremenu CSKA je poveo sa 4:1 ponajprije zahvaljujući brzonogom Caicedu koji je projurio po lijevoj strani i zatim povratnom loptom na pet metara pronašao Jomova kojemu nije bilo teško zatresti praznu mrežu.

Nadu u povoljan konačni ishod Osijeku je povećao Topčagić golom za konačnih 4:2 u trećoj minuti sudačke nadoknade. Veliku pomoć imao je napadač Osijeka od strane domaćeg vratara Bussatta koji je loše procijenio istrčavanje na ubačaj Miloša, promašio loptu koja je potom pala ravno na glavu Topčagića.

U prvoj utakmici 3. pretkola Konferencijske lige nogometaši Rijeke su na gostovanju u Edinburghu kod Hiberniana na stadionu Easter Road odigrali 1:1

Utakmicu je domaćin otvorio agresivnije, ali prva je zaprijetila Rijeka. U 12. minuti Tomečak je pucao, ali domaći golman Macey odbija tu loptu u korner. Tri minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka Escoval je u posljednji trenutak iz peterca izbio loptu koja je išle prema domaćim napadačima.

U 24. minuti domaćini su u dva navrata zaprijetili golu Rijeke. Pucali su prvo Boyle, a onda i Murphy, no sjajni golman Rijeke Labrović je bio raspoložen i spreman, te je obranio te pokušaje.

Uzvratila je odmah Rijeka preko razigranog Ampema koji je u 29. minuti dalekometnim udarcem probao iznenaditi Maceyja, no ta lopta odlazi malo pored gola domaće momčadi.

Samo minutu kasnije uslijedila je brza akcija Hiberniana, Nisbet puca s vrha šesnaesterca, ali i ta lopta završava u rukama sigurnog golmana Rijeke Labrovića.

Rijeka je sjajnu priliku imala u 35. minuti kada je Ampem u priliku izbacio Vukčevića, a njegov udarac s nekih sedam metara iskosa brani Macey.

Na samom kraju prvog poluvremena Hibernian je imao najbolju priliku, u 43. minuti Stevenson puca s petnaestak metara iskosa i pogađa suprotnu vratnicu. Imala je Rijeka puno sreće…

U nastavku su se i dalje redale prilike na obje strane terena. Hibernian je prijetio preko Murphyja i Boylea, a u 57. minuti su domaći nogometaši tražili penal nakon starta Smolčića nad Boyleom. Španjolski sudac Munuera nije dijelio njihovo mišljenje.

A onda, usprkos konkretnijim napadima domaćih do vodstva je prva stigla – Rijeka. Hrvatski predstavnik je do prednosti na Easter Roadu stigao u 61. minuti kada je lopta neko vrijeme kružila oko domaćeg kaznenog prostora prije no što je Vukčević ubacio za Ampema koji je u petercu uspio glavom uputiti udarac za vodstvo Rijeke 1:0.

Na žalost, Rijeka je izdržala samo šest minuta. Hibernian se vraća u 67. minuti golom Martina Doylea. Nakon ubačaja iz kuta Labrović je obranio pokušaj Nisbeta, a na odbijenu loptu najbrži je Doyle koji je šalje u prazan gol za 1:1.

Do kraja utakmice vrijedi istaknuti pokušaj Murića koji se u 77. minuti izborio za udarac s nekih 17 metara, ali lopta prolazi malo pored domaćeg gola. U 84. minuti udarac iz daljine je okušao i Abass, no ni on nije bio precizan.

Veliku priliku za pobjedu Hibernian je propustio u 93. minuti kada je MacKay nakon asistencije Hayesa izašao u situaciju ‘jedan na jedan’ s Labrovićem, ali golman Rijeke odličnom reakcijom brani taj pokušaj. Bila je to ujedno i posljednja šansa na utakmici.

Uzvrat će se igrati u Rijeci za tjedan dana, a pobjednik ovog ogleda će u play-offu za plasman u neku od skupina Konferencijske lige igrati s boljim iz dvoboja irskog Bohemiansa i grčkog PAOK-a. Prva utakmica u Irskoj završila je 2:1 za Bohemians.